Największe opozycyjne partie Ukrainy stanęły w obronie Saakaszwilego. ”Jesteśmy na progu dyktatury!”

17-02-18 Promocja 0 comment

Szereg opozycyjnych sił politycznych domaga się powrotu na Ukrainę Micheila Saakaszwilego, przywódcy partii Ruchu Nowych Sił. Wspólne oświadczenie zostało opublikowane 16 lutego.

Pod dokumentem, oprócz partii byłego gubernatora obwodu odesskiego, podpisało się 8 ugrupowań, m.in. „Batkiwszczyna” Julii Tymoszenko, „Demokratyczny Alians” (do której należą krytykujący obecne władze deputowani Serhij Leszczenko oraz Mustafa Najem), „Obywatelska Postawa” Anatolija Hrycenki, „Samopomoc” mera Lwowa Andrija Sadowego, Europejska Partia Ukrainy Mykoły Katerynczuka oraz „Swoboda” Ołeha Tiahnyboka.

Sygnatariusze uważają, że ukraińskie władze dokonały linczu politycznego na „jednym z przywódców opozycji”, łamiąc prawa człowieka i szkodząc międzynarodowej reputacji Ukrainy.

„Żądamy powrotu Micheila Saakaszwilego na Ukrainę, i dania  mu możliwości  obrony swoich praw i godności przed ukraińskim sądem, zgodnie z ukraińskim ustawodawstwem i prawem międzynarodowym” – czytamy w oświadczeniu.

Opozycyjni politycy apelują do Ukraińców o poparcie tego dokumentu. „Podobnie jak za czasów Janukowycza znaleźliśmy się na  progu dyktatury” – argumentują sygnatariusze.

Przypomnijmy, że Michael Saakaszwili 12 lutego został po raz kolejny zatrzymany w Kijowie przez SBU, siłą przywieziony na lotnisko i wysłany samolotem do Warszawy. Opozycjonistę przyjęto do Polski na podstawie wniosku o readmisję, złożonego przez stronę ukraińską. Następnie polityk wyjechał do Holandii, gdzie uzyskał zezwolenie na pobyt, ponieważ małżonka Saakaszwilego jest obywatelką holenderską.

Dodajmy, że w lipcu 2016 roku prezydent Petro Poroszenko pozbawił byłego prezydenta Gruzji i byłego szefa Odesskiej Obwodowej Administracji Państwowej Micheila Saakaszwilego ukraińskiego obywatelstwa. Powodem stał się zarzut, że  w 2015 roku, kiedy były gruziński prezydent  otrzymał ukraiński paszport, Saakaszwili rzekomo podał fałszywe informacje we wniosku o przyznanie  obywatelstwa. Obywatelstwa Gruzji Saakaszwili też został pozbawiony, ponadto Tbilisi ściga byłego prezydenta i domaga się jego ekstradycji.

Na Ukrainie Mikheila Saakaszwili po kilku zorganizowanych przez niego oraz jego zwolenników z opozycyjnego Ruchu Nowych Sił akcjach protestacyjnych, został zatrzymany w grudniu 2017 roku i umieszczony w tymczasowym areszcie.  Służby Bezpieczeństwa Ukrainy oskarżyły go o rzekome wsparcie członków organizacji przestępczych i ukrywanie ich przestępczej działalności.

Źródło: Ukraińska Prawda

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium