Obchody 100. rocznicy proklamowania Pierwszej Demokratycznej Republiki Gruzji

29-05-18 Promocja 0 comment

26 maja w Gruzji obchodzono Dzień Niepodległości oraz 100. rocznicę proklamowania Pierwszej Demokratycznej Republiki Gruzji.

W oficjalnych uroczystościach zainaugurowanych na Placu Wolności przez prezydenta Giorgiego Margwelaszwilego i premiera Giorgija Kwirikaszwilego wzięli udział przywódcy sześciu państw: Finlandii, Litwy, Łotwy, Słowacji, Polski i Armenii, która w tym roku również świętuje 100-lecie niepodległości. Gruzję odwiedził także szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian.

Polskę na uroczystościach reprezentował prezydent Andrej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą. Podczas ceremonii prezydent wygłosił przemówienie, w którym mówił o Polakach i Gruzinach jako o bratnich narodach, których łączy wieloletnia przyjaźń oraz wspólna historia.

Prezydent podkreślił także znaczenie walki o niepodległość i suwerenność, o których nie raz w kontekście współczesnych konfliktów i wydarzeń wspominał Lech Kaczyński, dla którego wolna Gruzja była jednym z ważniejszych wyznaczników międzynarodowego bezpieczeństwa.

Po oficjalnych przemówieniach zaproszeni goście wzięli udział w okrągłym stole „Współpraca na rzecz dobrobytu – strategia przyszłego wieku”, zorganizowanym  w gruzińskim parlamencie, a także zobaczyli inscenizację teatralną wydarzeń sprzed stu lat w Narodowym Pałacu Młodzieży, gdzie  w 1918 roku była proklamowana niepodległość.

W ramach obchodów w Tbilisi miało miejsce kilka innych istotnych wydarzeń.

W trakcie wizyty Jean-Claude Juncker poinformował na konferencji prasowej, że Komisja Europejska przekaże Gruzji 40 mln euro w ramach pomocy finansowej.

W związku z rocznicą odzyskania niepodległości Komitet Społeczności Gruzińskiej we Francji przekazał Muzeum Narodowemu Gruzji czochę bohatera narodowego Kakucy Czolokaszwilego, który dowodził antysowieckim powstaniem w 1924 r.

Ważnym wydarzenie była także decyzja gruzińskiego merostwa o zmianie nazwy Placu Róż (upamiętniającego rewolucję z 2003 r.) na Plac Pierwszej Republiki.

Z okazji 100. rocznicy proklamowania Pierwszej Demokratycznej Republiki Gruzji miało również miejsce otwarcie Krynickiego Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Tbilisi, w którym uczestniczyło ponad 300 przedstawicieli z ponad 10 krajów. Forum,  tradycyjnie odbywające się w polskim mieście Krynica Górska, wystartowało po raz pierwszy w Gruzji z inicjatywy i pod patronatem prezydenta Giorgiego Margwelaszwilego. Forum otworzyli prezydenci Gruzji, Polski i Słowacji –Giorgi Margwelaszwili, Andrzej Duda i Andrei Kyska, a także premier Giorgi Kwirikaszwili. W programie forum znalazły się zagadnienia dotyczące stowarzyszenia z Unią Europejską, bezpieczeństwa energetycznego  krajów UE i Partnerstwa Wschodniego, a także perspektywy rozwoju szlaku tranzytowego do UE.

Krynickie Forum Ekonomiczne skupia przedstawicieli środowisk rządowych, biznesowych i eksperckich z różnych krajów i ma na celu stworzenie dodatkowej platformy dla  rozwoju współpracy gospodarczej .

Ponadto, w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP zapadła ważna, zarówno dla Polski, jak i dla Gruzji decyzja. 26 maja z okazji odzyskania przez Gruzję niepodległości minister Jacek Czaputowicz poinformował o  powołaniu Instytutu Polskiego w Tbilisi.

Źródło: ekhokavkaza.com, vestikavkaza.ru, newsgeorgia.ge, tbilisi.msz.gov.pl

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium