Odważna czeska harcerka zafascynowała cały świat

11-05-17 Promocja 0 comment

Odważna czeska harcerka z Brna przeciwstawia się zdenerwowanemu ekstremiście. Zdjęcie z pierwszomajowych obchodów zainteresowało zarówno czeskie, jak i międzynarodowe media. Zostało zrobione podczas manifestacji Młodzieży Robotniczej (Dělnické mládeže), przeciwko której wystąpili muzycy, tancerze oraz harcerze. W przekonaniu szesnastoletniej harcerki  Lucie Myslíkové, bohaterki  fotografii , ważne jest by  być aktywnym i przeciwstawiać  się ekstremizmom.

Na fotografii widać  młodą dziewczynę w harcerskim mundurku, stojącą  twarzą w twarz z mężczyzną z ogoloną głową,  w ciemnych okularach. Są pogrążeni w emocjonalnej rozmowie. Zdjęcie znalazło się na Facebooku a następnie w wielu mediach, włącznie z  CNN, The Guardian i The New York Times. Legendarne już zdjęcie udostępniła także Światowa Organizacja  Skautingu.

Akcja protestacyjna brnieńskich harcerzy pod hasłem  “Kto się bawi, nie hajluje” odbyła się w  pierwszomajowy poniedziałek, kiedy to przez miasto maszerowali członkowie i zwolennicy grupy Młodzież Robotnicza, młodzieżówki czeskiej partii nacjonalistycznej Robotnicza Partia Sprawiedliwości Społecznej, przeciwko, którym . na ulice wyszli harcerze i artyści.

 „Najpierw rozmawiali z moim kolegą o tym, co to jest państwo i naród… Ten pan tego w ogóle nie rozumiał i był trochę agresywny”, powiedziała mediom bohaterka zdjęcia i dodała: „następnie ze mną dyskutował o uchodźcach i migracji aż w końcu oświadczył, że martwi się o to, że mnie ktoś zgwałci. Było to zabawne”.

W przekonaniu harcerki ważne jest, by przeciwstawiać się ideologiom i poglądom faszystowskim. Dziewczyna wyznała także, że przykro jej się zrobiło, gdy odkryła, że niektórzy uważają harcerzy  za lewicowych ekstremistów: „Nie podoba mi się, że antyfaszyści postrzegani są jako ekstremiści. Jeżeli ktoś przeciwstawi się nienawiści i prześladowaniu, nie oznacza to, że automatycznie jest lewicowcem”, tłumaczy.

Pismo The New York Times zwróciło uwagę na siłę kobiet,  a zdjęcie z Brna porównało do innych podobnych fotografii, na przykład tej przedstawiającej Szwedkę Tess Asplund, która sama stanęła przeciwko maszerującym neonazistom.

Źródło: Echo24

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium