Podsumowanie spotkania Putina z Paszynianem i Alijewem

29-11-21 Promocja 0 comment

26 listopada w Soczi doszło do trójstronnego spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem i premierem Armenii Nikolem Paszynianem. 

Po jego zakończeniu Putin poinformował, że mechanizmy demarkacji i delimitacji granicy między Armenią i Azerbejdżanem zostaną uregulowane do końca tego roku. Konkretne założenia nie są jeszcze znane, ale proces ten będzie się odbywał „w porozumieniu z Federacją Rosyjską na wniosek stron” – stwierdzili przywódcy we wspólnym oświadczeniu po spotkaniu.

Rosyjski przywódca powiedział, że strony osiągnęły postęp w rozwiązywaniu problemów humanitarnych oraz  gospodarczych w Górskim Karabachu i na Kaukazie Południowym. I znowu, wspólne oświadczenie nie zawiera konkretnych ustaleń dotyczących rozwiązania tych kwestii, jednak, zdaniem Putina, strony poczyniły widoczne postępy, w tym w odblokowaniu korytarzy transportowych, zarówno kolejowych, jak i drogowych. 

Wszyscy uczestnicy spotkania wysoko ocenili jego wyniki. „Pracowaliśmy dziś bardzo konstruktywnie, przeprowadziliśmy dogłębną analizę obecnej sytuacji” – powiedział Putin. Prezydent Azerbejdżanu określił rozmowę jako „wnikliwą i szczerą” i podkreślił, że podjęte decyzje przyczynią się do ustabilizowania sytuacji na Kaukazie Południowym. Zdaniem premiera Armenii przywódcy otwarcie omówili wszystkie sprawy i załagodzili  różnice w poglądach na niektóre z nich.

Putin wspomniał również o kolejnym dwustronnym spotkaniu, które odbędzie się w najbliższym czasie w Brukseli – premier Armenii i prezydent Azerbejdżanu zgodzili się spotkać tam 15 grudnia przy mediacji Unii Europejskiej. „My też się z tego cieszymy. Im więcej możliwości bezpośredniej komunikacji, tym lepiej” – powiedział Putin.

Na koniec spotkania w Soczi Putin wręczył Paszynianowi i Alijewowi złote gałązki oliwne – symbole pokoju i pomyślności. Na Kremlu przypomniano później, że drzewo oliwne jest błogosławionym drzewem w tradycji starożytnej, żydowskiej, chrześcijańskiej i islamskiej.

Źródło: tass.ru

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium