Pogłębia się kryzys w Macedonii

20-04-16 Promocja 0 comment

FOT. http://bit.ly/1ST00K7

Prezydent ułaskawia podejrzanych o fałszerstwa wyborcze, przewodniczący parlamentu ogłasza datę wyborów, a opozycja protestuje i wzywa do dalszych protestów ulicznych. Tak w skrócie wygląda sytuacja w Macedonii, jednak przedstawiciele UE wciąż liczą na osiągnięcie porozumienia.

Największe kontrowersje wzbudziła w Macedonii niedawna decyzja prezydenta odnośnie ułaskawienia osób podejrzanych o organizowanie oszustw wyborczych. Prezydent uzasadnił ją chęcią „pomocy w przezwyciężenia kryzysu”, który „został narzucony z zewnątrz” i sprawił, że wymiar sprawiedliwości poddawany jest ogromnym naciskom ze strony społeczności międzynarodowej, co musi się skończyć.

Wprawdzie partia rządząca odcięła się od decyzji prezydenta, uznając, że nie pozwala ona „na zdemaskowanie całej konstrukcji kłamstw i manipulacji” wymierzonych w tą partię, ale to opozycja najdobitniej wyraziła swoje niezadowolenie wzywając do trwających kilka dni manifestacji, podczas których doszło do starć z policją. Po tym jak grupa demonstrantów szturmem zdobyła i zdemolowała siedzibę prezydenta aresztowanych zostało 12 osób.

Pomimo decyzji prezydenta Specjalny Wydział Prokuratury ds. Przestępstw wysokiego szczebla rozpoczął kolejne dochodzenie, podkreślając, że zamierza w dalszym ciągu pracować i wyrażając przekonanie, że „sprawiedliwość zwycięży”. Jak dodała szefowa wydziału, prezydenta „czeka dużo pracy”, jeżeli w dalszym ciągu zamierza ułaskawiać osoby podejrzane o fałszerstwa wyborcze.

Z kolei przewodniczący parlamentu potwierdził datę przedterminowych wyborów, które mają się odbyć 5 czerwca b.r., pomimo ostrzeżeń opozycji, że w zaistniałej sytuacji zamierza zbojkotować wybory. Europejski komisarz ds. rozszerzenia Johannes Hahn ma wciąż jednak nadzieję, że uda mu się niedługo zorganizować spotkanie z przedstawicielami głównych sił politycznych kraju, by pomówić na temat pogłębiającego się kryzysu.

Źródło: balkaninsight.com, balkaninsight.com, balkaninsight.com, balkaninsight.combalkaninsight.com, balkaninsight.com, balkaninsight.com