„Polacy na Białorusi od Powstania Styczniowego do XXI wieku” – drugi dzień konferencji.

05-11-21 Promocja 0 comment

W drugim dniu konferencji „Polacy na Białorusi od Powstania Styczniowego do XXI wieku” obrady przeniosły się z polskiej ambasady do Domu Kultury Polskiej.
Wśród dyskutowanych tematów znalazły się:
„Działalność polityczna i kulturalno-oświatowa na ziemiach zabranych I Rzeczypospolitej w latach 1864–1917”,
„Przed traktatem ryskim: koncepcje polityczne, militaria i problemy humanitarne”,
„Traktat ryski: rokowania i nowa granica”,
„Traktat ryski w kontekście polityki europejskiej”,
„Konsekwencje społeczne i narodowościowe traktatu ryskiego”,. „Sytuacja ludności polskiej w BSRS”. (Program konferencji można znaleźć na stronie Studium).
Program konferencji, choć napięty, pozwolił zebranym na oddanie hołdu zmarłym bohaterom i ofiarom. Przedstawiciele SEW zapalili znicz przy więzieniu na Łukiszkach, gdzie zginął ostatni rektor Uniwersytetu Stefana Batorego, prof. Łukasz Ehrenkreutz. Odwiedzili także cmentarze parafialny Piotra i Pawła, na Rossie i wojskowy na Antokolu, gdzie znajdują się groby Mariana Zdziechowskiego, Teodora Bujnickiego i Józefa. Zapalili znicz uczonym Serajowi Szapszałowi, prof. Tadeuszowi Wróblewskiemu, ks. Bronisławowi Żongołłowiczowi, Władysławowi Syrokomli, oraz na grobie, w którym złożono matkę i serce Józefa Piłsudskiego. Nie zapomnieli także o tych, którzy polegli w wojnie polsko-bolszewickiej, ani o tych, którzy oddali życie zaledwie 30 lat temu pod wileńską wieżą telewizyjną.