Porwanie Pratasiewicza: reakcja państw bałtyckich

24-05-21 Promocja 0 comment

Państw bałtyckie stanowczo zareagowały na wymuszone lądowanie 23 maja samolotu „Ryanair” lecącego z Aten do Wilna przez Białoruś – po to, by zatrzymać białoruskiego opozycjonistę Ramana Pratasiewicza. Brutalne zatrzymanie potępili  przedstawiciele najwyższych władz Estonii, Łotwy i Litwy.

W poniedziałek władze litewskie zakazały lotów nad Białorusią  wszystkimsamolotom latającym do i z kraju. Zakaz wejdzie w życie 25 maja o godzinie 00:00 czasu UTC.

„Wczorajszy incydent pokazał bardzo wyraźnie, że  gdy nasi obywatele znajdują się w przestrzeni powietrznej Białorusi,  nie są bezpieczni”  – powiedział minister transportu Litwy Marius Skuodis.

W poniedziałek w Wilnie odbyła się także konferencja prasowa liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanoǔskiej. – „Nadal nie wiadomo, gdzie przebywa Raman Pratasewicz” – powiedziała Cichanoǔska. Potwierdziła, że została zatrzymana także narzeczona Pratasewicza, blogerka i dziennikarka, studentka Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego Sofia Sapiega.

Apelujemy do społeczności międzynarodowej o natychmiastową reakcję, żądamy wprowadzenia nowych sankcji, wykluczenia Białorusi z Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego i rozpoczęcia śledztwa, tak, aby wszyscy odpowiedzialni zostali ukarani” – powiedziała białoruska polityk. Dodała, że warto pomyśleć także o wykluczeniu Białorusi z Interpolu, bo: „reżim wykorzystuje swój udział w nim do celów politycznych”. Według niej, kryzys na Białorusi można przezwyciężyć jedynie poprzez przeprowadzenie nowych wyborów prezydenckich.

Spośród wszystkich linii lotniczych, jako pierwszy z lotów nad Białorusią zrezygnował łotewski przewoźnik airBaltic – największy w krajach bałtyckich. AirBaltic uzasadnia ten krok zaleceniami Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego.

W Rydze, 24 maja niedaleko hotelu Radisson Blu Latvija, gdzie mieszkają delegacje krajów uczestniczących w mistrzostwach świata w hokeju na lodzie, oficjalna flaga Białorusi została zastąpiona biało-czerwono-białą. Wymiany białoruskiej flagi dokonali osobiście minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkevics oraz przewodniczący Rady Miejskiej Rygi Martins Stakis.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium