Powszechny obowiązek wojskowy na Litwie wymaga czasu i setek milionów euro

29-01-22 Promocja 0 comment

Powszechny obowiązek służby wojskowej po ukończeniu szkoły może zostać wprowadzony na Litwie w roku 2027 lub 2029. Badanie przeprowadzone przez Departament Obrony Kraju oceniło możliwość wprowadzenia powszechnej służby wojskowej. 

W dokumencie zaznaczono, że przygotowania do ogólnego poboru zależeć będzie od tego, kto będzie  powoływany do wojska. Gdyby decyzja o powszechnym poborze została podjęta przez Sejm w 2021 roku i gdyby zostali nim objęci tylko młodzi mężczyźni, to powszechny pobór mógłby rozpocząć się w 2027 roku. Gdyby powołano także dziewczęta, to w  roku 2029 r. 

W pierwszym przypadku konieczne będzie utworzenie czterech nowych batalionów, więc początkowe koszty wyniosłyby co najmniej 415 mln euro. W drugim przypadku byłyby potrzebne 14 nowych bataliony, co zwiększyłoby koszty o około 1,5 mld euro. 

Uzbrojenie i sprzęt wojskowy będą wymagały odpowiednio 183 mln i 640 mln euro, 228 mln euro i 804 mln euro potrzebne będzie na infrastrukturę, zaś 5,1 mln i 8,7 mln euro  na wydatki administracyjne. 

Rząd kierowany przez Ingridę Šimonyte przewidział w swoim programie wprowadzenie powszechnego pobór młodych mężczyzn i kobiet oraz stopniowe przechodzenie do takiego modelu. Wymaga to jednak „szerokiego porozumienia politycznego”, stwierdza Departament Obrony. W 2015 roku w odpowiedzi na działania Rosji na Ukrainie przywrócono na Litwie częściowy pobór do wojska. Obecnie corocznie służbę wojskową rozpoczyna nieco ponad 3,8 tys. młodych ludzi w wieku 18—23 lat.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium