Putin zdymisjonował dwóch generałów policji po skandalu z Gołunowem

15-06-19 Promocja 0 comment

Prezydent Rosji Władimir Putin zwolnił naczelnika wydziału ds. walki z narkotykami MSW Moskwy Jurija Diewiatkina oraz szefa wydziału wewnętrznego moskiewskiego MSW Andrieja Puczkowa. Ich dymisji domagał się szef MSW Władimir Kołokolcew.

Generałowie zostali zdymisjonowani po skandalu, związanym z niezgodnym z prawem aresztowaniem dziennikarza portalu informacyjnego Meduza Iwana Gołunowa.

Próbowano go oskarżyć o nielegalne posiadanie narkotyków. Wszystkie przeprowadzone ekspertyzy udowodniły jednak, że dziennikarz nie miał żadnego kontaktu z materiałami odurzającymi. Ostatecznie wycofano wszystkie zarzuty wobec Gołunowa i przywrócono mu wolność.

Sprawa ta uzyskała znaczny rozgłos zarówno wewnątrz Rosji, jak i poza granicami kraju. Akcje poparcia dla Gołunowa oraz sprzeciwu wobec bezprawia uprawionego przez  funkcjonariuszy policji odbyły się w wielu rosyjskich i zagranicznych miastach.

Ostatnia z nich miała miejsce 12 czerwca, gdy obchodzono święto państwowe Dzień Rosji. W Moskwie zatrzymano wtedy prawie 550 demonstrantów.

Źródło: newsru.com