Rosja atakuje Ukrainę irańskimi dronami. Ukraina wzywa do wprowadzenia sankcji wobec Iranu

18-10-22 Promocja 0 comment

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba wezwał UE do wprowadzenia sankcji wobec Iranu za dostarczanie Rosji dronów bojowych po tym, jak rano 17 października Rosjanie zaatakowali centrum Kijowa przy pomocy wyprodukowanych w Iranie dronówkamikaze. W skutek ataku życie straciło co najmniej 5 osób, w tym ciężarna kobieta.

„Jestem prawdopodobnie pierwszym ministrem spraw zagranicznych, który zwrócił się do Rady Ministrów Spraw Zagranicznych krajów UE ze schronu przeciwlotniczego w trakcie alarmu bombowego. Poprosiłem o dodatkową obronę przeciwlotniczą i dostawy amunicji. Wezwałem UE do wprowadzenia sankcji wobec Iranu za zapewnienie Rosji dronów – napisał dyplomata na Twitterze.

Należy zauważyć, że po zakupie bezzałogowców „Shahed-136” z Iranu Rosja oznaczyła je symbolem „Geran-2”, a Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu poinformowało, że ten kraj „nie dostarczał Rosji dronów do wykorzystania w Ukrainie”.

Przypomnijmy, że w ciągu ostatniego tygodnia Rosja uderzyła ponad setką irańskich dronów kamikaze w budynki mieszkalne, elektrownie, oczyszczalnie ścieków, mosty i place zabaw w wielu ukraińskich miastach. W efekcie zginęło lub zostało rannych kilkadziesiąt osób, w tym dzieci, uszkodzona została jedna trzecia infrastruktury energetycznej Ukrainy, a także budynki dwóch placówek dyplomatycznych w Kijowie.

Tylko 17 października w kierunku Kijowa leciało 28 dronów, większość bezzałogowców udało się zestrzel, jednak w Kijowie doszło do 5 wybuchów.

Źródło: Ukraińska PrawdaZwierciadło Tygodnia