Rosja kilkakrotnie zmniejszy dostawy ropy na Białoruś?

05-09-18 Promocja 0 comment

Rosja zamierza ograniczyć dostawy ropy naftowej  na Białoruś, z obecnych około 2 milionów ton do 100–300 tysięcy ton rocznie.

Powiedział o tym w wywiadzie dla „Reutersa” szefa departamentu podatkowego Ministerstwa Finansów Federacji Rosyjskiej Aleksiej Sazanow.

Chodzi o to, że Rosja w przyszłym roku postanowiła kontynuować podatkowe zmiany  w sektorze naftowym, które przewidują stopniowe obniżenie do zera  ceł eksportowych na  ropę naftową , przy jednoczesnym  zwiększaniu  podatku od wydobywania kopalin.

Doprowadzi to do wzrostu cen  ropy naftowej dostarczanej do białoruskich rafinerii. Obecnie Białoruś otrzymuje od Rosji ropę w trybie bezcłowym, pozyskując dodatkowe dochody z eksportu produktów ropopochodnych  na Zachód oraz  Ukrainę. Mińsk obawia się, że w nowych warunkach rosyjskie produkty naftowe dostarczane na rynki międzynarodowe będą tańsze, co wpłynie niekorzystnie  na konkurencyjność Białorusi.

Mińsk ocenia, że straty jakie białoruski budżet poniesie z tego tytułu w przyszłym roku  wyniosą  300 milionów dolarów. W sumie jak się ocenia, nowe rozwiązania podatkowe mogą kosztować nawet  2 mld dolarów, czyli mnw.  4 procent PKB. W związku z tym Białoruś żąda od Rosji odszkodowania.

„To, czy będzie jakieś odszkodowanie, czy nie, jest kwestią negocjacji, dyskusja trwa ” – powiedział w wywiadzie Sazanow.

Według Sazanowa, straty rosyjskiego budżetu spowodowane sprzedażą od 2005  bezcłowej rosyjskiej  ropy na Białoruś,  sięgnęły ogromnej sumy – „znacznie więcej niż bilion rubli .”. Dlatego, póki wprowadzanie nowych rozwiązań podatkowych nie zostanie  zakończone, Rosja zamierza e ograniczyć bezcłowe dostawy ropy naftowej na Białoruś.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium