Rozpoczęła się XXXII Wschodnia Szkoła Letnia

12-09-22 Promocja 0 comment

Rozpoczęła się XXXII Wschodnia Szkoła Letnia. Kolejna edycja niezwykle intensywnego kursu, podczas którego uczestnicy zapoznają się z wybranymi zagadnieniami związanymi z historią, kulturą, polityką czy gospodarką regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Wschodniej.

Sesje naukowe przeznaczone są dla młodych badaczy, z krajów b. ZSRR, krajów Europy Środkowej, ale także Europy Zachodniej i Ameryki zajmujących się historią i współczesnością tego regionu.

W dniu 12 września 2022 roku w Sali Narożnej Pałacu Potockich odbył się inauguracyjny wykład w ramach WSL.

Pierwszy wykład wygłosiła uznana językoznawczyni o biografiach językowych, prof. Helena Krasowska (Studium Europy Wschodniej Uniwersytet Warszawski/ Instytut Slawistyki Polska Akademia Nauk) zatytułowany „Biografie językowe na pograniczach”.

Podczas wykładu nt. pogranicza językowego Pani Profesor Krasowska omówiła kilka ważnych zagadnień:

– Co nam zostało z dziedzictwa językowego Pierwszej Rzeczypospolitej?

– Jak funkcjonował język polski na pograniczu polsko-ukraińsko-rosyjskim i polsko-rumuńskim w XX wieku?

– Jak często język polski jest obecnie używany we Wschodniej Ukrainie, Rumunii, Mołdawii, m.in. Naddniestrzu?

– Jaka jest przyszłość regionów wielojęzycznych w Europie?

Więcej nt. prof. Heleny Krasowskiej pod linkiem.

Wschodnia Szkoła Letnia organizowana jest od 1992 r. przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Gromadzi corocznie ok. 30 słuchaczy – młodych badaczy z różnych dziedzin humanistyki, zajmujących się historią i współczesnością regionu.

Program Wschodniej Szkoły Letniej składa się z trzech części:

– części ściśle merytorycznej: wykłady, warsztaty i seminaria (jedno seminarium do wyboru wedle zainteresowań naukowych);

– części dodatkowej: m.in. wizyty w archiwach oraz bibliotekach;

– części kulturalnej:  zwiedzanie miasta, wizyty w muzeach.

Drugiego dnia Szkoły, 13 września wykład nt. przyszłych stosunków polsko-ukraińskich wygłosił prof. Paweł Kowal (Uniwersytet Warszawski/Polska Akademia Nauk), znanym w Polsce i na Ukrainie politologiem, historykiem i publicystą.

Więcej nt. prof. Pawła Kowala pod linkiem.

Trzeciego dnia Szkoły, wykład pt. „Czy Związek Sowiecki był współodpowiedzialny za wybuch drugiej wojny światowej?” poprowadził prof. Mariusz Wołos z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Prof. Mariusz Wołos jest polskim  historykiem i  eseistą. Głównym nurtem zainteresowań badawczych są dzieje stosunków międzynarodowych i polityka zagraniczna Francji, Związku Sowieckiego oraz Polski w pierwszej połowie XX wieku.

Więcej nt. prof. Mariusza Wołosa pod linkiem.

Czwartego dnia Szkoły, wykład pt. „Gente Ruthenus, natione Polonus” – „gente Polonus, natione Ruthenus”; i inne pozostałości tradycji Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XIX i na początku XX wieku”, poprowadził prof. Henryk Litwin.

Aktywność naukowa prof. Henryka Litwina skupia się na trzech kierunkach badań: dzieje ziem ukrainnych dawnej Rzeczypospolitej, historia dyplomacji papieskiej w XVI i XVII w. oraz intelektualna geneza demokracji szlacheckiej.

Więcej nt. prof. Henryka Litwina pod linkiem.

Piątego dnia Szkoły, wykład pt. „Relacje EU – przestrzeń postradziecka po 24 lutego 2022 roku. Wyzwania i… perspektywy”, poprowadził prof. UAM dr hab. Łukasz Donaj.

Prof. Łukasz Donaj jest specjalistą od stosunków międzynarodowych na obszarze postradzieckim, zajmujący się tematyką bezpieczeństwa, sytuacją wewnętrzną i zewnętrzną Ukrainy, swobodą prasy w krajach postradzieckich, komunikowania politycznego a także kwestiami prognozowania politycznego.

Więcej informacji nt. prof. Łukasza Donaja pod linkiem.

Szóstego dnia Szkoły, wykład pt. „Państwa narodowe na Bałkanach – problemy”, poprowadził prof. prof. Mirosław Dymarski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Prof. Mirosław Dymarski jest historykiem i politologiem specjalizującym się w historii Polski II wojny światowej, historii Bałkan i Europy Środkowej XIX i XX wieku.

Więcej informacji nt. prof. Mirosława Dymarskiego pod linkiem.

Pełny program XXXII Wschodniej Szkoły Letniej dostępny jest tutaj.

Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami ze spotkań.