Rumunia: Siły wojskowe zostały bez zwierzchnika

02-02-19 Promocja 0 comment

Sąd Apelacyjny w Bukareszcie anulował dekret prezydenta Klausa Johannisa o przedłużeniu mandatu aktualnego szefa sił zbrojnych Nicolae Ciuca. Pozbawienie armii zwierzchnika zaniepokoiło partie opozycyjne, które obawiają się, że konflikt między prezydentem, a rządzącą Partią Socjaldemokratyczną może zaszkodzić bezpieczeństwu państwa.

Po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego 28 grudnia, prezydent Klaus Johannis podpisał dekret o przedłużeniu na jeszcze jeden rok mandatu szefa sztabu  generała Nicolae Ciuca, który cieszy się dobrą opinią  w NATO. Jego mandat skończył się 31 grudnia, a przedstawiony na to stanowisko kandydat  Ministerstwa Obrony nie zadowolił prezydenta. „Partia Socjaldemokratyczna nie jest w stanie zajmować się najważniejszymi sprawami państwa. Nie ma odpowiedniego kandydata  na stanowisko szefa sztabu. Rumuńska armia jednak nie może zostać bez zwierzchnika ”, uzasadnił swoją decyzję prezydent. Z kolej, 11 stycznia, Ministerstwo Obrony (MO) wniosło Wdo sądu  pozew przeciwko prezydenckiemu  dekretowi, domagając się jego anulowania.

Rząd socjaldemokratów  argumentował, że decyzja Johannisa jest nielegalna ponieważ dokument nie był podpisany przez premiera Viorica Dăncilă i nie ma potwierdzenia MON. Sąd Apelacyjny w Bukareszcie przyznał rację Ministerstwu Obrony i anulował dekret prezydenta. Działania ministra obrony, Gabriela Leșa, wywołały krytykę prezydenta. „Co pomyśli  sobie wysoki urzędnik z sojuszniczej armii, jeżeli  dowie się że minister obrony atakuje w sądzie własnego szefa armii? To są nieprzemyślane działania, godne socjaldemokratów-”, stwierdził  Johannis.

Wyrok sądu zapadł w czasie trwania  nieformalnego spotkania Rady Obrony UE w Bukareszcie, co zaniepokoiło partie opozycyjne. „Jest zupełnie nie do przewidzenia co zrobi teraz Partia Socjaldemokratyczna, podobnie jak niezrozumiałe są  próby powstrzymania zwiększenia zdolności bojowych  armii na  Morzu Czarnym”, powiedział wiceprzewodniczący komisji parlamentarnej ds. obrony, liberał Ovidiu Raetchi, który odniósł się w ten sposób do zawieszonej procedury przetargu na kupno czterech nowoczesnych, wielozadaniowych korwet.

Źródło: rfi.ro

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium