Rumunia: stolica w czerwonej strefie, a Timișoara objęta kwarantanną

09-03-21 Promocja 0 comment

Czwarte co do wielkości miasto w Rumunii, Timișoara oraz kilka przyległych gmin zostały objęte czternastodniową kwarantanną poczynając, od 8 marca. Powodem jest wzrost liczby zachorowań na koronawirus. W końcu zeszłego tygodnia, wyniósł on ok.7.5 przypadków na tysiąc mieszkańców. Mieszkańcy będą mogli wychodzić z domu tylko z uzasadnionych powodów, na podstawie oświadczenia. Sklepy będą czynne do godziny 20.00, a liczba  klientów znajdujących w środku została ograniczona do 30%. Zamknięto wszystkie szkoły, ich uczniowie mają kontynuować naukę w trybie on-line.

Setki osób zebrało się przed urzędem miasta, żeby zaprotestować przeciwko tym obostrzeniom, a w weekend supermarkety były oblegane przez kupujących.

Tymczasem, liczba zachorowań  w Bukareszcie osiągnęła trzy przypadki na tysiąc mieszkańców, co wprowadza stolicę w czerwoną strefę. W związku z tym, urząd miasta zastosuje ograniczenia w działalności niektórych placówek użyteczności publicznej. Od 8 marca zamknięte kawiarnie, restauracje, kina, teatry, kasyna i kluby.  Natomiast uczniowie podstawówek i ostatniego roku przed maturą nadal uczą się stacjonarnie. Reszta uczniów przechodni na tryb online.

Źródło:   rfi.ro / Radio  Europa Libera

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium