Tadżycki ślad w rosyjskiej wojnie przeciwko Ukrainie?

05-11-22 Promocja 0 comment

Tadżykistan zaprzeczył, jakoby dostarczał  Rosji zaprojektowane przez Iran drony wojskowe, produkowane podobno w zakładach w Duszanbe. Tadżyckie  Ministerstwo Spraw Zagranicznych  wydało 30 października oświadczenie, w którym odrzuciło zarzuty  znanego ukraińskiego dziennikarza, że drony produkcji tadżyckiej są wykorzystywane do „zabijania Ukraińców”. „Republika Tadżykistanu nie eksportuje uzbrojenia  do krajów trzecich” – poinformowało w komunikacie ministerstwo.

Wykorzystywanie przez Rosję irańskich  dronów kamikadze do atakowania infrastruktury cywilnej na Ukrainie jest przedmiotem zaprzeczeń i niedomówień. Ukraińskie siły zbrojne już w połowie września informowały, że zestrzeliły wyprodukowany w Iranie dron kamikaze Shahed-136, przemianowany przez armię rosyjską na Geran-2.

Analitycy cytowani przez ukraińskie media spekulują, że nie tylko Shahed-136 jest używany przez Rosję. 18 października kijowski serwis informacyjny Hromadske zacytował eksperta ds. Bliskiego Wschodu Siergieja Daniłowa, który powiedział, że niektóre drony mogły być produkowane w Tadżykistanie lub Syrii. Wydaje się, że ten  zarzut pochodził stąd, że szef sztabu irańskich sił zbrojnych, generał major Mohammad Bagheri, udał się w maju do Duszanbe, aby wziąć udział w otwarciu zakładu produkującego zaprojektowane przez Iran taktyczne drony Ababil-2.

Były dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej i  doradca  najwyższego przywódcy Iranu, generał dywizji Jahia Rahim Safawi, powiedział mediom na początku tego miesiąca, że Tadżykistan znalazł się wśród 22 krajów, które złożyły formalne wnioski o zakup irańskich dronów wojskowych.

Rzecznik ambasady USA w Tadżykistanie oznajmił Eurasianet, że placówka jest świadoma doniesień o produkcji irańskich dronów w Tadżykistanie. Odmówił jednak ustosunkowania się do informacji, że  są  one dostarczane do Rosji, stwierdzając  jedynie, iż poszczególne kraje powinny unikać angażowania się w kontakty wojskowe z Teheranem. „Odradzamy wszystkim krajom angażowanie się w jakąkolwiek współpracę wojskową z Iranem, gdyż mogłoby to  narazić je na wysokie ryzyko sankcji USA” – powiedział rzecznik.

To, że Tadżykistan kontynuuje współpracę z Iranem w kwestiach obronnych, jest  dosyć niezręczne dla Waszyngtonu, ponieważ USA przez dziesięciolecia udzielały  Duszanbe  milionów dolarów pomocy wojskowej. Na początku tego roku ambasador USA w Tadżykistanie powiedział, że Waszyngton zobowiązał się dostarczyć Duszanbe drony zwiadowcze Puma w ramach wartego 20 milionów USD pakietu pomocy obronnej.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium