Tadżyckie władze zastraszają mieszkańców Górskiego Badachszanu 

02-08-22 Promocja 0 comment

Sąd okręgowy w Górskim Badachszanie (GBAO) skazał na 18 lat pozbawienia wolności 56-letniego Muslima Szerzamonowa, brata opozycjonisty Alima Szerzamonowa mieszkającego obecnie w Polsce. 

Opozycjonista uważa że wyrok na jego brata został wydany z przyczyn politycznych. Rodzina Szerzamonowów nadal nie wie, na podstawie jakich artykułów Kodeksu karnego sąd uznał ich krewnego winnym. Władze i wynajęty prawnik nie komentują wyroku. „Prawnik, którego znaleźliśmy z wielkim trudem, milczy. Nasi bliscy krewni spotkali się z Muslimem w areszcie śledczym. On też nie powiedział o jakie przestępstwa został oskarżony” – powiedział dziennikarzom Alim Sherzamonow.

12 czerwca Międzyresortowy Sztab Zapewnienia Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w GBAO poinformował o zatrzymaniu Muslima Szerzamonowa podczas przeprowadzania specjalnej operacji mającej na celu wyeliminowanie dwóch nieformalnych przywódców Górskiego Badachszanu, Chursanda Mozorowa i Zoira Radżabowa. Jednocześnie siły bezpieczeństwa zatrzymały jeszcze dziewięć osób, których nazwano współuczestnikami przestępstwa. Podano, że podczas przeszukania domu Muslima Szerzamonowa znaleziono jeden karabin szturmowy Kałasznikowa, 18 naboi do niego i dwa granaty F-1.

Jednocześnie bliscy skazanego powiedzieli, że wcale nie był  on  zatrzymany podczas tzw. operacji specjalnej. 12 czerwca dobrowolnie udał się na przesłuchanie, z którego już nie wrócił. Następnie przeszukano jego dom. Jednocześnie krewni twierdzą, że nie należał on do żadnej grupy i nie był związany z zamordowanymi nieformalnymi przywódcami Górskiego Badachszanu. 

Alim Szerzamonow był jednym z liderów opozycyjnej Socjaldemokratycznej Partii Tadżykistanu, ale w 2017 roku wyjechał do Polski, gdzie wystąpił o azyl polityczny. W maju br. władze tadżyckie oskarżyły Szerzamonowa o organizowanie protestów w Górskim Badachszanie. Wraz z nim podobne zarzuty postawiono Machmadbokirowi Machmadbokirowowi, generałowi Chołbaszowi Chołbaszewowi i jego byłej żonie, dziennikarce Ulfathonim Mamadszojewej. 

Źródło: Mediazona CA

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium