UE uważa za konieczne wznowienie negocjacji ws. statusu Górskiego Karabachu

21-11-20 Promocja 0 comment

Przywódcy Unii Europejskiej uważają, że negocjacje w sprawie statusu Górskiego Karabachu powinny zostać wznowione w ramach Grupy Mińskiej OBWE. W specjalnym oświadczeniu poinformował o tym  szef unijnej dyplomacji  Josep Borrell.

„Zaprzestanie działań wojennych to tylko pierwszy krok w kierunku zakończenia wieloletniego konfliktu w Górskim Karabachu. UE uważa, że konieczne jest wznowienie wysiłków na rzecz kompleksowego i trwałego rozwiązania konfliktu, w tym statusu Górskiego Karabachu” – stwierdził Borrell w oświadczeniu.

W związku z tym, zdaniem Borrella, „UE ponownie wyraża swoje pełne poparcie dla międzynarodowego formatu Grupy Mińskiej OBWE”. „UE jest gotowa skutecznie przyczynić się do wypracowania trwałego i kompleksowego rozwiązania konfliktu, w tym, w miarę możliwości, poprzez wspieranie stabilizacji, odbudowy tych terenów i  umacniania zaufania”.

Unia Europejska wezwała również do pełnego i szybkiego wycofania wszystkich zagranicznych bojowników z regionu. „UE wzywa wszystkie podmioty  do powstrzymania się od wszelkich działań lub retoryki, które mogłyby zagrozić zawieszeniu broni” – dodał Borrell nawiązując do oświadczenia prezydenta Francji Emmanuela Macrona wygłoszonego na szczycie UE na początku października br. dotyczącego przerzucania przez Turcję syryjskich bojowników do Górskiego Karabachu. Borrell dodał, że „UE będzie uważnie śledzić realizację porozumienia o zawieszeniu broni, a zwłaszcza mechanizmu jego monitorowania”.

Źródło: tass.ru

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium