Ukraina krytykuje Białoruś za możliwość uznania „rosyjskości Krymu”

12-08-21 Promocja 0 comment

Chargé d’affaires Białorusi na Ukrainie Kiryl Kamyszeǔ został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy w związku z wypowiedziami Łukaszenki na konferencji prasowej 9 sierpnia.

Chodzi o oświadczenie dotyczące gotowości uznania władzy Rosji nad okupowanym Krymem. Zdaniem ukraińskiego MSZ, jest to równoznaczne z współudziałem w zamachu Kremla na integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy. Kijów zagrozi, że użyje wszystkich instrumentów by wyciągnąć konsekwencje prawne wobec Mińska.

Kijów zażądał też wyjaśnień w sprawie przesłuchania Ramana Protasewicza przez tzw. „śledczych” z „Ługańskiej Republiki Ludowej”.

Oświadczenia Łukaszenki o rzekomym szkoleniu „bojowników” przez Ukrainę i przekazywaniu broni na Białoruś, w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Ukrainy nazwano „nieodpowiedzialną i daleką od rzeczywistości propagandą”.

„Jest to przedstawianie Ukrainy jako państwa „wrogiego” sztucznie tworzone przez kremlowskich propagandystów, co absolutnie jest sprzeczne prawdą. Lansując tezę o zewnętrznym zagrożeniu dla państwowości Białorusi ze strony Ukrainy i innych krajów zachodnich,  Łukaszenka próbuje uzasadnić swoje represje, ograniczaniepraw i wolności białoruskich obywateli ” – podkreśla  ukraińskie MSZ .

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Salidarnaść, Biełaruski Partyzan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium