Uroczystość wręczenia dyplomów uczestnikom Wolnego Uniwersytetu Białoruskiego

19-12-23 Promocja 0 comment

W dniu 18 grudnia 2023 roku w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów uczestnikom Wolnego Uniwersytetu Białoruskiego (WUB).

Uroczystość otworzył konsul Jarosław Książęk, po czym głos zabrali były ambasador RP na Białorusi Artur Michalski (obecnie specjalny przedstawiciel ministra spraw zagranicznych Polski ds. stosunków z demokratycznymi siłami Białorusi), a także prezes Fundacji Międzynarodowej Rafał Dzięciołowski. Konsul Jarosław Książek pełniący rolę koordynatora Biura Programy Stypendialnego im. Konstantego Kalinowskiego oraz koordynujący realizacją kursów w ramach Wolnego Uniwersytetu Białoruskiego, podziękował partnerom za nieustanne wspieranie inicjatyw edukacyjnych dla Białorusinów oraz zwrócił uwagę na priorytety dalszych prac nad szkoleniem wykwalifikowanej kadry dla demokratycznej Białorusi. W wystąpieniach podkreślano znaczenie poszerzania wiedzy na temat zachodzących przemian w krajach Europy Środkowo-Wschodniej oraz umacniania się białoruskiej tożsamości europejskiej.

W ramach Programu odbyły się cztery specjalistyczne programy kształcenia:

• Białoruski Ruch Narodowy w XIX i XX w. (prow. dr hab. Siarhei Tokts). Głównym tematem kursu było przedstawienie rozwoju białoruskiego ruchu narodowego na tle ruchów narodowych w Europie Środkowej i Wschodniej w XIX-XX w.
  • Historia Białorusi w kontekście europejskim (prow. dr hab. Aliaksandr Krautsevich). Kurs omawiał historię Białorusi do końca wieku XX w porównaniu z innymi krajami i regionami Europy, jako składowej części europejskiego procesu dziejowego.
  • Strategiczne programowanie rozwoju terytoriów (prow. dr hab. Marta Lackowska, dr Piotr Żuber i dr Anna Dąbrowska). Kurs pogłębiał wiedzę na temat podstaw teoretycznych rozwoju terytorialnego oraz zagadnień dotyczących procesu planowania, zarządzania, monitorowania i ewaluacji działań rozwojowych na poziomie krajowym w sali lokalnej/regionalnej.
  • Państwo demokratyczne w ujęciu modelowym (prow. dr Justyna Olędzka). Kurs obejmował tematykę funkcjonowania systemu demokratycznego, rozwojem demokracji w wydaniu ogólnokrajowym, lokalnym i regionalnym.

Program został zorganizowany przez Studium Europy Wschodniej UW, we współpracy z Fundacją „Wolny Uniwersytet Białoruski” i wsparciem Ministerstwa Edukacji i Nauki RP.

W ramach Programu uczestnicy wysłuchali wykładów naukowców z Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej, Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych, a także naukowców z Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych (EUROREG) i Zakładu Nauk Administracji WPiA UW, także białoruskich naukowców zrzeszonych wokół Centrum Studiów Białoruskich przy SEW UW– dr Siarhei Tokts i dr hab. Aliaksandr Kraucevich.

W uroczystości wzięli udział absolwenci oraz zaproszeni goście. Po występach organizatorów zostały wręczone dyplomy ukończenia Programu.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy ukończenia kursów w ramach specjalistycznego programu kształcenia „Wolnego Uniwersytetu Białoruskiego”. Zachęcamy do dalszego poszerzania wiedzy w ramach Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.