W katastrofie śmigłowca na Alasce ginie najbogatszy Czech

01-04-21 Promocja 0 comment

Sobotnia (27.03.) śmierć czeskiego miliardera Petra Kellnera w wypadku helikoptera na Alasce została odnotowana (oprócz czeskich) także przez amerykańskie, europejskie i chińskie media, takie jak The New York Times, telewizja CNN, francuski dziennik Le Parisien, serwer Balkan Insight, chińska agencja New China i serwer w Hongkongu South China Morning Post. P.Kellner przedstawiany jest jako najbogatszy Czech, ale brytyjski tabloid The Sun pisze o nim przede wszystkim jako o przyjacielu rosyjskiego oligarchy Romana Abramowicza.

„Pięć osób zginęło w katastrofie helikoptera na Alasce, w tym jeden z najbogatszych ludzi w Europie”, pisze w tytule Washington Post. Media zwracają uwagę na to, że według magazynu Forbes P.Kellner był jednym z 70 najbogatszych ludzi na świecie. „Przyjaciel Romana Abramowicza zginął w wypadku helikoptera” – donosi The Sun, dodając, że podobno Kellner rozważał zakup udziałów klubu piłkarskiego Chelsea od Romana Abramowicza w 2018 roku.

Media światowe opisują początki interesów P.Kellnera począwszy od upadku reżimu komunistycznego w Czechosłowacji, aż do osiągnięcia przez niego pozycji najbogatszego obywatela Czech i jednego z najbogatszych ludzi na świecie. Na przykład telewizja CNN i The New York Times przypominają, że firma Kellner PPF przekazała w czasie pandemii państwu Czeskiemu 100 milionów koron  na zakup maseczek, respiratorów i zestawów testowych na koronawirusa.

Agencja Bloomberg poinformowała, że Kellner oficjalnie nie angażował się w politykę, ale jego biznes w Chinach wzbudził wielkie kontrowersje na czeskiej scenie politycznej. Bloomberg przypomina między innymi sprawę z 2019 roku, gdy wyszło na jaw, że spółki  PPF Kellnera i Home Credit zatrudniły firmę komunikacyjną, której celem była poprawa wizerunku Chin w Czechach.

Portal Balkan Insight napisał, że według wielu obserwatorów, P.Kellner wraz z prezydentem Czech Milošem Zemanem, dążył do wzmocnienia relacji Czech z Chinami: „Od czasu do czasu wyjaśniał również swoje stanowisko w sprawie wojen kulturowych, które szaleją na Zachodzie – ku uciesze Rosji  i Chin” dodaje portal i przypomina oświadczenie Kellnera w raporcie rocznym PPF za 2018 r.: „Obecnie społeczeństwo zachodnie, a w szczególności Europa, coraz bardziej opanowywanejest przez ideologię roszczeniowości  indywidualnej, egalitaryzm i relatywizację tradycyjnych wartości ”, pisał wówczas Kellner.

Chińska państwowa agencja informacyjna New China poinformowała, że ​​spółka Home Credit była jedną z pierwszych zagranicznych firm, które prowadziły w Chinach interesy w sferze kredytów konsumenckich. Swoją działalność rozpoczęła w 2007 roku.

O śmierci Kellnera donosiły dziś również niemieckie i austriackie media. Niemieckie przypominają m.in. o udziale Grupy PPF w niemieckiej spółce energetycznej Leag. Agencja DPA odnotowuje rnegatywne komentarze z czeskich portalispołecznościowych komentujące fakt, że Kellner był na Alasce w momencie trwania pandemii.

Śledztwo w sprawie wypadku, w którym w sobotę zginął Petr Kellner i inne osoby, nadal trwa. Według wstępnych informacji śledczych, helikopter nie zdołał przelecieć nad szczytem góry i zjechał około 270 metrów po zaśnieżonym zboczu.

Oprócz 56-letniego Czecha, w sobotniej tragicznej katastrofie zginęły  4 osoby: 50-letni obywatel Czech Benjamin Larochaix, , 52-letni Gregory Harms z Kolorado, 38-letni Sean McManamy oraz 33-letni pilot z Alaski Zachary Russell. Jedynym, który przeżył katastrofę , jest fotograf David Horváth. Sześciu entuzjastycznych miłośników zaśnieżonych stoków najwyraźniej chciało uprawiać heliskiing, czyli jazdę na nartach po skoku ze spadochronu .

Rozbity helikopter to Airbus AS350 B3 należący do firmy Soloy Helicopters z miejscowości Wailla na Alasce.

Przypomnijmy, że spółka Petra Kellnera PPF Group N.V. , która rozpoczęła działalność w 1991 roku, prowadzi działalność w dziedzinie usług finansowych, telekomunikacji, biotechnologii, nieruchomości i inżynierii mechanicznej. Petr Kellner był jej założycielem i większościowym udziałowcem.

Źródło: CNN.prima

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium