Władze Mińska: „Pieprzony język” nie jest wyrażeniem obraźliwym. Czy tylko wtedy, kiedy dotyczy języka białoruskiego?

07-07-18 Promocja 0 comment

Komitet Wykonawczy Miasta Mińska oficjalnie wypowiedział się na temat konfliktu między znanym prorosyjskim działaczem  Władimirem Zametalinem, a kasjerem mińskiego sklepu „Euroopt”.

Dwa miesiące temu Zametalin oburzył się, że kasjer ze sklepu „Euroopt” zwrócił się do niego po białorusku. Według relacji świadków, wykrzyknął: „Nie chcę mówić w tym pieprzonym języku!”. Sam Zametalin  jednak twierdził, że nie wypowiedział takich słów.

Prawnik Ihar Słuczak skierował do władz pytanie  – czy Zametalin znieważył język białoruski?

Jak informuje gazeta „Nasza Niwa”, sprawa  została przekazana Komisji Edukacyjnej Komitetu Wykonawczego Miasta Mińska.

W rezultacie, wiceprzewodniczący Komisji Wital Pryhodzicz odpowiedział następując:  „Obywatel Zametalin swobodnie realizował swoje konstytucyjne prawo do porozumiewania się w języku rosyjskim. Pracownicy sklepu również realizowali swoje prawo do obsługi klienta w języku białoruskim”.

„Nie ma oznak dyskryminacji ze względu na język, lub oznak  znieważania języka białoruskiego” – odpowiedział Wital Pryhodzicz.

Władimir Zametalin w tym roku skończył 70 lat. Urodził się w rosyjskiej Tule, ukończył Wyższą Szkołę Wojskowo-Polityczną w Doniecku, był instruktorem politycznym w Niemczech i na Dalekim Wschodzie. Na Białorusi został szefem biura prasowego Ministerstwa Obrony, w randze pułkownika.

Później Zametalin był rzecznikiem prasowym Rady Ministrów Białorusi, wicepremierem, a także zastępcą szefa administracji prezydenckiej, odpowiedzialnym za ideologię. Jego urzędowanie  zapamiętano „dzięki” najsilniejszej w całej  historii  presji na białoruską kulturę.

Pod koniec swojej kariery Zametalin stał na czele spółki filmowej „Belarusfilm”, która wówczas zrealizowała  kilka białorusko-rosyjskich produkcji o tematyce II wojny światowej: „Twierdza Brzeska”, „W czerwcu, ‘41-ego”, „Strzelec: Broń odwetu”. Wszystkie te filmy wychwalają sowiecką przeszłość i bohaterstwo Armii Czerwonej

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium