Wybory prezydenckie w Kirgistanie – czy tym razem  przekazanie władzy odbędzie się spokojnie?

12-10-17 Promocja 0 comment

15 października br. w Kirgistanie odbędą się wybory prezydenckie.  Ich waga  polega na tym, że  po raz pierwszy w historii czyli od czasu rozpadu ZSRS w 1991 roku, przekazanie władzy powinno nastąpić w sposób pokojowy. Przypomnijmy, że poprzedni prezydencie czyli  Askar Akajew oraz  Kurmanbiek Bakijew musieli uciekać z w wyniku dwóch rewolucji (2005 r., 2010 r.) -.

Zdaniem ekspertów,  tegoroczna kampania wyborcza przechodziła w  atmosferze intryg i konfliktów, także międzynarodowych. I tak obecny prezydent Kirgistanu Almazbiek Atambajew zarzucił przywódcy sąsiedniego Kazachstanu,  Nirsułatanowi Nazarbajewowi ingerencję w wewnętrzne sprawy Kirgizji. Kirgiski MSZ wręczył Astanie notę protestacyjną w związku ze spotkaniem Nazarbajewa z opozycyjnym kandydatem na prezydenta  Omurbiekiem Babanowym. Z kolei kazachski MSZ oficjalnie oskarżył Atambajewa o kłamstwa, a jego wypowiedzi uznał za   nieodpowiedzialne i prowokacyjne.

Część analityków jest zdania, że nieobecność Atambajewa na niedawnym  posiedzeniu Rady Państw Członków WNP, była spowodowana  chęcią  uniknięcia  konfrontacji z Nazarbajewym „. Natomiast w samym KIrgistanie sytuację pogorszył wypadek samochodowy  do jakiego doszło 7 października br.. Zginął w nim  wicepremier Kirgistanu Temir Dżumakadyrow, który  odpowiadał za organizację i przeprowadzenie zbliżających się wyborów.

Źródło: lenta.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium