Zagraniczny objazd naukowy studentów SEW UW na trasie: Litwa-Łotwa-Polska. Dzień 7

15-06-23 Promocja 0 comment

Dzień 7 – Wilno

Pierwszy dzień w Wilnie, a zarazem siódmy dzień objazdu, przyniósł zmiany w składzie personalnym kadry. Naszą załogę opuścił Denys Kutsenko, logistyk wyprawy. Bardzo dziękujemy Denysowi za wspólnie spędzony czas, zaangażowanie w organizację objazdu oraz profesjonalne zachowanie nawet w najbardziej wymagających sytuacjach!
Program dnia rozpoczęliśmy od wyjazdu pod Ostrą Bramę, gdzie komunikat wygłosił Antoni Kubiak. Z uwagi na trwające pod świętym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej nabożeństwo, odłożyliśmy jej zwiedzanie na później. Następnie wysłuchaliśmy informacji na temat kościoła św. Teresy i klasztoru Bazylianów, autorstwa Artura Pikały i Jana Nowinowskiego.
Dalsze zwiedzanie miasta musieliśmy przerwać ze względu na zaplanowane spotkanie w Ambasadzie RP w Wilnie, gdzie wysłuchaliśmy wystąpień Ambasadora RP na Litwie Konstantego Radziwiłła, doradczyni prezydenta Litwy ds. międzynarodowych Asty Skaisgirytė oraz płk Davida Sacko z Air Force Academy w Colorado, który w bieżącym semestrze pełni funkcję profesora wizytującego w Studium Europy Wschodniej UW.  Prelekcje dotyczyły bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, krajów bałtyckich, polityki bezpieczeństwa Polski i Litwy, współpracy obu państw w ramach NATO oraz wyzwań polityczno- militarnych, związanych z trwającym konfliktem rosyjsko-ukraińskim. Spotkaniu w ambasadzie towarzyszył panel dyskusyjny poświęcony zagadnieniom bezpieczeństwa, moderowany przez dyrektora Jana Malickiego oraz prof. Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie Andrzeja Pukszto.

Po krótkiej przerwie na poczęstunek Ambasador Radziwiłł znalazł chwilę na spotkanie ze studentami SEW. Opowiedział o działalności placówki oraz wyzwaniach, z którymi zmaga się polska dyplomacja na Litwie.  Ambasador odpowiedział również na nurtujące studentów i kadrę pytania.  Warto również nadmienić, że w ambasadzie nastąpiło pierwsze spotkanie objazdów studiów magisterskich z licencjackimi. Na szczęście nie ostatnie podczas naszych wojaży!

Kolejnym punktem na naszej mapie był Uniwersytet Wileński, którego historię oraz jego wybitnych absolwentów przedstawił nam Krzysztof Uchnast. Odwiedziliśmy także znajdujący się na terenie uczelni kościół św. Jana, gdzie odnaleźliśmy tablice i pomniki upamiętniające m.in. Adama Mickiewicza, Władysława Syrokomlę, Piotra Skargę czy Jakuba Wujka. Wspięliśmy się także na wysoką na 68 metrów przykościelną dzwonnicę, z której rozciąga się wspaniała panorama litewskiej stolicy. Była to znakomita okazja do zrobienia zdjęć pamiątkowych do kroniki objazdu. Przed przerwą obiadową zdołaliśmy jeszcze wrócić pod Ostrą Bramę, aby zobaczyć wnętrze kościoła św. Teresy oraz ujrzeć słynna ikonę Matki Boskiej Ostrobramskiej.

Po posiłku podążaliśmy szlakiem sakralnym, podziwiając świątynie pod wezwaniem św. Anny, św. Franciszka i Bernarda oraz św. Piotra i Pawła. W tej drugiej trafiliśmy nawet na koncert chóru, gdzie wysłuchaliśmy Stabat Mater Pergolesiego. Odwiedziliśmy też Muzeum Dziedzictwa Sakralnego, które zostało zaaranżowane w kościele ufundowanym przez hetmana Lwa Sapiehę. Znajdują się tam prawdziwe, wiekowe dzieła sztuki złotniczej, wspaniałe dary królów Rzeczypospolitej Obojga Narodów dla katedry wileńskiej, monstrancje i kielichy wykonane ze szczerego złota, bogato zdobione kamieniami szlachetnymi, ornaty, rzeźby i obrazy .

Następnie, w towarzystwie płk Sacko udaliśmy się na cmentarz na Antokolu, gdzie postawiliśmy znicze przy grobach polskich żołnierzy, którzy złożyli najwyższą ofiarę w bojach o Wilno w latach 1918-1920, o czym opowiadał nam płk Krząstek, który był także przewodnikiem po tym prawdziwie wojskowym, polskim cmentarzu. Zobaczyliśmy również groby Litwinów, poległych w styczniu 1991 r. wskutek niesławnych wydarzeń pod wileńską wieżą telewizyjną oraz zabitych w niewyjaśnionych okolicznościach funkcjonariuszy Litewskiej Straży Granicznej, w lipcu 1991 roku. Ta część cmentarza na Antokolu to jest nowa Aleja Zasłużonych dla Republiki Litewskiej po odzyskaniu suwerenności w sierpniu 1991r. Ponownie nieocenione okazało się wsparcie merytoryczne kierownika objazdu, który tamte zdarzenia obserwował na własne oczy.

Wkrótce sami mieliśmy możność zobaczyć kluczowe dla najnowszej historii Litwy miejsce. Wjazd na obrotowy taras widokowy telewizyjnej wieży było swoistym zwieńczeniem obfitującego we wrażenia dnia. Z perspektywy 165 metrów wysłuchaliśmy referatu kolegi Pikały o wielokulturowości Wilna, obserwując jego złożony dzisiejszy krajobraz.

Dzisiejszy grafik był bardzo napięty, a stołeczne korki nie ułatwiały nam przemieszczania się, lecz dzięki wspólnemu wysiłkowi kadry i studentów udało się zobaczyć większość zaplanowanych miejsc.