Odnaleziono szczątki przywódcy Powstania Styczniowego!

08-08-17 Promocja 0 comment

W lipcu 2017, na Górze Zamkowej w Wilnie naukowcy odkryli szczątki Zygmunta Sierakowskiego, jednego z przywódców Powstania Styczniowego 1863 roku.

sierakowski2

Podczas prac badawczych odkryto szczątki siedmiu mężczyzn, pochowanych ze związanymi rękoma. Jeden z mężczyzn pochowany był oddzielnie, a na jego palcu znajdował się złoty pierścionek z wygrawerowanym napisem „Zygmund Apolonija 11 Sierpnia / 30 Lipca 1862 r.“. Mężczyźni byli najprawdopodobniej uczestnikami Powstania Styczniowego, zaś właścicielem pierścionka był jeden z jego dowódców, Zygmunt Sierakowki. Co ważne, wśród odnalezionych ciał znajdują się najprawdopodobniej zwłoki Konstantego Kalinowskiego, komisarza Rządu Narodowego na województwo grodzieńskie w Powstaniu Styczniowym, bohatera narodowego Polski, Białorusi i Litwy. Kalinowski jest patronem Programu Stypendialnego RP dla obywateli Białorusi.

Powstańcy straceni zostali na Placu Łukiskim, a miejsce ich pochówku miało uniemożliwić bliskim odnalezienie ich ciał.

sierakowski
Fot. Materiały prasowe

 

 

Zygmunt Erazm Gaspar Józef Sierakowski, ps. „Dołęga” był polskim działaczem niepodległościowym, reformatorem społecznym, generałem, dowódcą Powstania styczniowego na Żmudzi. Przed 1863 aktywnie angażował się w kwestie uzyskania przez Polskę niepodległości, postulował także przeprowadzenie daleko idących reform społecznych. był organizatorem Koła Oficerów Polskich w Petersburgu, które było ośrodkiem przygotowawczym dla powstania. Po wybuchu powstania został naczelnikiem wojennym województwa kowieńskiego, gdzie dowodził 2500-osobowym oddziałem. Jego odnoszący początkowe sukcesy oddział został ostatecznie pokonany przez pułk gen. Jana Ganeckiego podczas 3-dniowej bitwy pod Birżami,

Sierakowski był mężem Apolonii Dalewskiej i ojcem córki, Zygmunty (imię nadane na pamiątke ojca), które w wyniku działalności Sierakowskiego, zostały przez Rosjan zesłane do Samary. Pomimo sprzeciwu ze strony rządów wielu krajów Europy, Sierakowski został stracony przez powieszenie w wieku 37 lat, 27 czerwca 1863 w Wilnie.