X polsko-ukraińskie spotkanie w Jaremczu

19-09-17 Promocja 0 comment

W dniach 15-17 września 2017 w Jaremczu odbyła się konferencja

Х polskoukraińskie spotkanie: Historia, współczesność i przyszłość

DSC_0873

Konferencja poświęcona była bieżącym kwestiom związanym z relacjami polsko-ukraińskimi, tematyce historii i perspektywom przyszłej współpracy między Polską i Ukrainą.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, reprezentanci województw podkarpackiego, małopolskiego oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie.

Wśród uczestników konferencji honorowe miejsce zajmował dyr. Jan Malicki, który wziął udział w uroczystości otwarcia, poprowadził również Posiedzenie Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z ceremonii otwarcia konferencji.

Ceremonia otwarcia

Dyr. Malicki, jako propagator budowania relacji polsko-ukraińskich a także główny autor wieloaspektowej, niezwykle rozbudowanej współpracy między Uniwersytetem Warszawskim i Przykarpackim Uniwersytetem Narodowym brał udział nie tylko w merytorycznej, ale też dyplomatycznej części wydarzenia.

Dyr. Malicki, wraz z min. Jakubem Skibą, dyr. Piotrem Zuzankiewiczem, dyr. Mariuszem Kasprzykiem, dyr. Tomaszem Deptułą  i konsulem Rafałem Wolskim wzięli udział w wyprawie na Przełęcz Legionów, celem oddania hołdu legionistom 3pp.

Podczas trwania konferencji odbyła się także pokazowa akcja ratownicza jednostki DSNS, wspieranej przez bieszczadzki oddział GOPR. Dyr. Jan Malicki był głównym inicjatorem utworzenia jednostki, która stacjonować będzie w odremontowanej części dawnego Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego na górze Pop Iwan.

Organizatorami konferencji byli Studium Europy Wschodniej UW, Uniwersytet Podkarpacki im. Stefanyka w Iwano-Frankiwsku, Kurier Galicyjski, Fundacja Wolność i Demokracja. „X Polsko – Ukraińskie Spotkanie Jaremczu 2017 : Stosunki polsko – ukraińskie, stan obecny, możliwe scenariusze” było współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 r. za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja.