25 lat temu zmarł Stanisław Swianiewicz

23-05-22 Promocja 0 comment

25 lat temu, 22 maja 1997 r., zmarł Stanisław Swianiewicz- profesor Instytutu w Wilnie, więzień NKWD, świadek Katynia

Stanisław Swianiewicz (1899-1997) – ur. w Dyneburgu; ekonomista i sowietolog, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego, kierownik seminarium gospodarczego w Instytucie Naukowo-Badawczym Europy Wschodniej w Wilnie. W trakcie wojny uczestniczył w kampanii wrześniowej; dostał się do niewoli sowieckiej; trafił do Kozielska. Spod katyńskiego lasku trafił do więzienia butyrskiego w Moskwie. Życie zawdzięczał swoim badaniom dotyczącym gospodarki faszystowskich Niemiec. W wyniku śledztwa skazany został na 8 lat łagru; objęty amnestią po układzie Sikorski-Majski w 1941 r. Po wojnie zamieszkał w Londynie, a później w Kanadzie, gdzie pracował jako wykładowca akademicki. Zmarł i pochowany został w Halifaksie w Kanadzie.

Należał do grona najważniejszych twórców i działaczy Instytutu Naukowo-Badawczego Europy Wschodniej w Wilnie.

Instytut Naukowo-Badawczy Europy Wschodniej w Wilnie (1930-1939) powstał z inicjatywy grupy profesorów Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Działalność Instytutu opierała się przede wszystkim na prowadzeniu Szkoły Nauk Politycznych, czyli 3-letnich studiów akademickich, których najważniejszym elementem były odczyty i wykłady specjalistów krajowych i zagranicznych, zaś celem kształcenie kadr państwowych, szczególnie tych pracujących w województwach kresowych. Studia naukowe nad systemem sowieckim podzielono w ramach ściśle naukowej pracy Instytutu na trzy zespoły badawcze: pierwszy obejmował tematykę gospodarczą, drugi dotyczył spraw prawno-ustrojowych ZSRR, a trzeci obejmował zagadnienia narodowościowe.

Tablica umieszczona w Sanktuarium Pomordowanych na Wschodzie