85. rocznica powstania obserwatorium astronomiczno-meteorologicznego na górze Pop Iwan

02-08-23 Promocja 0 comment

Na szczycie Pop Iwan obchodzono 85 rocznicę powstania Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego.

Nazywane Białym Słoniem przez lata popadało w ruinę, a teraz kończy się jego odbudowa. Uroczystość zorganizowało Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego i ukraiński Uniwersytet Przykarpacki z Iwano-Frankowska. Wśród uczestników nie zabrakło przedstawicieli Podkarpacia.

Dzięki staraniom Studium Europy Wschodniej UW i przy współpracy z Przykarpackim Uniwersytetem Państwowym z Iwano Frankowska udało się doprowadzić budynek do stanu użytkowania. Do tej pory turyści z Polski i z Ukrainy odwiedzali to miejsce przede wszystkim dla pięknych krajobrazów. Teraz pasmo Czarnohora zyskało dodatkową atrakcję i nie tylko, gdyż od wielu lat w budynku stacjonują ratownicy górscy.

Współpraca międzyuniwersytecka rozpoczęła się ponad 11 lat temu. Dzięki temu udało się przykryć mury miedzianym dachem. Dzięki funduszowi z unijnego Programu Interreg Polska-Ukraina prowadzono od 4 lat remont i obecnie budynek posiada wszystkie niezbędne media w postaci: ogrzewania, wentylacji, światła i sanitariaty, a pokoje są wyposażone w łóżka.

Równo 85 lat temu w tym samym miejscu, chodź przed budynkiem u dzwi wejściowych dokonywano inauguracji otwarcia Obserwatorium Astronomiczno-Meterologicznego Uniwersytetu Warszawskiego na Górze Pop Iwan. Nie możemy powtórzyć tego w sensie dosłownym.

Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW

Chcę podziękować najpierw programowi Interregu Polska-Ukraina. Ten grant, który pozwolił zrealizować ten projekt był bardzo ważny dlatego żeby zrobić pierwsze ważne posunięcia.

Ihor Cependa, rektor Uniwersytetu Przykarpackiego z Iwano-Frankowska

Rektor Ihor Cependa podziękował również za wsparcie samorządowymi województwa podkarpackiego, który między innymi przekazał otwartej tu 6 lat temu Stacji Ratownictwa Górskiego quad, skuter śnieżny i generatory prądu.

Aby zakończyć projekt potrzebny jest jeszcze remont elewacji zewnętrznej i budowa wielkich zbiorników wody. Trwa również szukanie funduszy aby na wieży zbudować obserwatorium astronomiczne z teleskopem i rozsuwaną kopułą.