…Człowiekowi poczciwemu nic nie ma być droższego nad wolność…Znamy tegorocznego Laureata Nagrody im. Lwa Sapiehy

15-03-23 Promocja 0 comment

28 lutego 2023 roku Kapituła już po raz piętnasty przyznała Nagrodę im. Lwa Sapiehy.

Tegorocznym Laureatem, który przez swoją pracę popularyzatorsko-naukową oraz działalność na rzecz swobód na Białorusi spełnił wysokie wymagania i zasłużył na uhonorowanie go wspomnieniem znamienitego kanclerza i hetmana czasów Wielkiego Księstwa Litewskiego został

dr MIKOLA VOLKAU–  białoruski historyk i badacz, ur. w 1985 roku w Mińsku (Białoruś). Wykształcenie wyższe zdobył na Europejskim Uniwersytecie Humanistycznym w Wilnie (2009) oraz Narodowej Akademii Nauk Białorusi (2010). Doktorat z zakresu historii obronił w 2016 roku na Narodowej Akademii Nauk Białorusi w Mińsku. Zainteresowania naukowe – historia architektury, urbanistyki, wojskowości i uzbrojenia Wielkiego Księstwa Litewskiego w XVI–XVIII wieku. W różnych okresach, żył i pracował w Berlinie, Mińsku, Halle, Krakowie, Sankt-Petersburgu, Warszawie i Wilnie.

Autor ponad 50 artykułów naukowych i publicystycznych oraz 3 książek wydanych samodzielnie, 4 we współautorstwie, w tym: „Артылерыя Нясвіжскага замка [Artyleria zamku Nieświeskiego]”, „Слуцк на старых планах [Słuck na starych planach]”, „Замкі і фартэцыі Радзівілаў на беларускіх землях у XVI – пачатку XVIII ст. [Zamki i fortece Radziwiłłów na ziemiach białoruskich w XVI – początku XVIII wieku]. Mikola Volkau w swojej karierze naukowej brał udział w rożnych stypendiach i stażach w Niemczech, Litwie i Polsce oraz zajmował się kuratorstwem wystaw, działalnością muzealną i był autorem katalogów.

Dr Mikola Volkau w roku 2019 rozpaczał pracę nad habilitacją w Mińsku na temat „ System obronny Wielkiego Księstwa Litewskiego w XVI – pocz. XVII wieku”. We wrześniu 2020 roku został zatrzymany podczas pokojowej demonstracji w Mińsku, po czym był zwolniony z uczelni i zmuszony do przerwania badań naukowych na Białorusi. W tym samym roku przeprowadził się do Polski i kontynuował prace nad badaniem teatrum wojennego i systemu komunikacji Wielkiego Księstwa Litewskiego w ramach programów stypendialnych, mających na celu przygotowanie i opublikowanie monografii pod tytułem „Rekonstrukcja szlaków lądowych w Wielkim Księstwie Litewskim w XIV–XVII wieku”.

Nagroda ma na celu honorowanie wybitnych zasług obywateli Białorusi w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi oraz budowaniu niepodległej, demokratycznej Białorusi – skierowanej ku Europie, uwzględniającej najlepsze tradycje historyczne Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Europie Środkowej i Wschodniej.

Więcej o Nagrodzie 

Kryteria Naboru