Debata „ZBIG, JAKIM GO ZNALIŚMY…z okazji 95-lecia urodzin” z udziałem Ambasadora USA

28-03-23 Promocja 0 comment

28 marca w Audytorium Maximum UW,  odbyła się otwarta debata poświęcona prof. Zbigniewowi Brzezińskiemu, zatytułowana „ZBIG, JAKIM GO ZNALIŚMY…z okazji 95-lecia urodzin”. Zaproszenie Dyrektora Jana Malickiego do udziału w spotkaniu, przyjął m.in. Mark Brzeziński – Ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie, który wspominał wybitnego Ojca w kontekście Jego pracy ze studentami oraz roli kolejnych pokoleń w budowaniu demokratycznego świata.

Oprócz Ambasadora swoimi wspomnieniami podzielili się:

OLGA LEONOWICZ  – Człowiek ujmujący

dziennikarka współpracowniczka prof. Zbigniewa Brzezińskiego

dr MACIEJ KOZŁOWSKINATO i reformy w Polsce

– polski historyk, dziennikarz, publicysta, działacz opozycji w okresie PRL. W 1990 podjął pracę w dyplomacji, obejmując stanowisko radcy-ministra pełnomocnego w Ambasadzie RP w Waszyngtonie, a w latach 1993–1994 pełnił tam obowiązki chargé d’affaires.  Następnie przeszedł do pracy w centrali MSZ. Był dyrektorem departamentu Ameryki Północnej i Południowej, a od 1998 podsekretarzem stanu. W latach 1999–2003 pełnił funkcję ambasadora RP w Izraelu.

prof. JANUSZ BUGAJSKI – Geostrateg i mąż stanu

– amerykański politolog polskiego pochodzenia, starszy pracownik Fundacji Jamestown w Waszyngtonie oraz pomysłodawcy programu telewizyjnego „Bugajski Hour” nadawanego na Bałkanach. Profesor Bugajski  pracował jako starszy współpracownik w CEPA w Waszyngtonie oraz dyrektor New European Democracy Program w CSIS. Był konsultantem Departamentu Obrony USA oraz Agencji Rozwoju Międzynarodowego USA (USAID), a także prowadził zajęcia z zakresu studiów obszarowych Europy Środkowej i Południowo-Centralnej w Instytucie Służby Zagranicznej Departamentu Stanu USA.

Prof. JOHN STANLEY MICGIEL – Świat Polonii amerykańskiej

– amerykański historyk i politolog, były wykładowca stosunków międzynarodowych na Columbia University, były dyrektor Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej i zastępca dyrektora Harriman Institute. Były prezes i dyrektor generalny Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Długoletni wykładowca Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego