Doktor David Kolbaia z Wyróżnieniem Rektora UW

16-11-22 Promocja 0 comment

Z przyjemnością informujemy, że Pan Doktor David Kolbaia otrzymał Wyróżnienie Rektora UW za zasługi dla rozwoju i wzrostu prestiżu Uniwersytetu Warszawskiego!

Wyróżnienie Rektora UW jest nagrodą przyznawaną za działalność naukową i dydaktyczną, która w szczególny sposób przyczynia się do rozwoju i wzrostu prestiżu UW.

Wieloletni wysiłek i długotrwałe działania doprowadziły do tworzenia przez dr Dawida Kolbaię nowego typu badań nad Gruzją, badań kartwelogicznych w Polsce. Przyniosło to ogromne podniesienie znaczenia Specjalizacji Kaukaskiej SEW oraz znaczenia samego Studium, ponieważ to Studium jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie tak obszerny program jest prowadzony. dzięki czemu przyniosło to wzrost prestiżu UW.

Praca dr Dawida Kolbai obejmuje m.in.:

• stworzenie od podstaw szeregu poważnych przedsięwzięć dotyczących badań nad Gruzją i stosunkami polsko-gruzińskimi;
  • powołanie do życia i redagowanie od niemal 30 lat międzynarodowego czasopisma naukowego „Pro Georgia„;
  • powołanie i prowadzenie od 20 lat na UW międzynarodowej dorocznej „Konferencji im. Grzegorza Peradze”;
  • kierowanie Komitetem wydawniczym i edycją „Pism Zebranych Grzegorza Peradze”;
  • przygotowanie wielu publikacji, albumów i wystaw na temat przedwojennego ruchu prometejskiego, stosunków polsko-gruzińskich w II RP;
  • dokonanie szeregu przekładów na język polski tekstów źródłowych z dziejów dawnego kościoła gruzińskiego i przyswojenie ich do nauki polskiej;
  • prowadzenie wiele innych projektów na obszarze badań, publicystyki, propagowania nauki, działań organizacyjnych oraz dydaktyki.

W imieniu całego zespołu Studium Europy Wschodniej UW składamy Panu Doktorowi Davidowi Kolbai serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów naukowych i dydaktycznych pomnażających dorobek własny i Uniwersytetu.