EWL zaprezentowało wyniki badań dotyczących sytuacji uchodźców w Polsce rok po wybuchu wojny w Ukrainie

21-02-23 Promocja 0 comment

W poniedziałek 20 lutego na Uniwersytet Warszawski odbyła się prezentacja raportu z badania sondażowego „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Rok w Polsce”, przeprowadzonego na zlecenie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej UW.

Kluczowe wnioski z badania na zamkniętym spotkaniu z przedstawicielami m.in. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Straż Graniczna, Konfederacja Lewiatan, BBN, PUP zaprezentowali i omówili eksperci EWL i Studium Europy Wschodniej UW: Andrzej Korkus, Mariya Kuzenko, Anatoliy Zymnin oraz Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW.

Raport ukazuje losy i potrzeby uchodźców, którzy znaleźli się w Polsce po 24 lutego 2022 roku, rok od wybuchu wojny w Ukrainie, która odcisnęła silne piętno na sytuacji społeczno-gospodarczej krajów europejskich, także z uwagi na unikalną w światowej historii skalę migracji.

Według badań przeprowadzonych przez Platformę Migracyjną EWL, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundację EWL 82% dorosłych uchodźców w Polsce podjęło zatrudnienie. Warto dodać, że wskaźnik zatrudnienia wśród uchodźców w wieku produkcyjnym wynosi 84%. Niemal 1/4 respondentów (27% od liczby zatrudnionych) znalazła pracę w ciągu pierwszego miesiąca pobytu w naszym kraju, a 34% ankietowanych (41% od liczby zatrudnionych) w okresie od 1 do 3 miesięcy po przyjeździe do Polski.

Niemal 90% uchodźców nie ma wątpliwości, że po zakończeniu wojny relacje polsko-ukraińskie będą lepsze, niż przed jej wybuchem. Wynika to przede wszystkim z postawy braterstwa oraz solidarności całego polskiego społeczeństwa z Ukrainą już w pierwszych dniach wojny, w tym konkretnych działań pomocowych ze strony władz centralnych, samorządów, przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych. Jedynie 6% respondentów uważa, iż relacje między Polską a Ukrainą nie zmienią się.

Badanie z uchodźcami z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutego 2022 roku i obecnie przebywają w naszym kraju, zostało przeprowadzone za pomocą ankiet online CAWI oraz wywiadów telefonicznych CATI. Badanie zostało zrealizowane w dniach 10-16 lutego 2023 roku na próbie liczącej n=400 osób, dorosłych (18+) uchodźców z Ukrainy. Wywiady zostały przeprowadzone w różnych miastach i regionach Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Zielonej Górze, Tarnowie, Przemyślu, Andrychowie, Janowcu Lubelskim, Sulejowie, Wiśle i Ustroniu Morskim.

Zapraszamy do lektury najnowszego raportu!