Na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku, po raz drugi przyznano Nagrodę im. Juliusza Bardacha.

19-06-23 Promocja 0 comment

Uroczystość z udziałem najwyższych władz uczelni otworzył osobiście, Rektor Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, pan dr hab. inż. Zbigniew Osadowski, prof. UP.

Decyzją Rady Naukowej Instytutu Wielkiego Księstwa Litewskiego w Kownie, II  NAGRODĘ IM. JULIUSZA BARDACHA otrzymali:

• Anna Yulhymchuk z Ukrainy
  • Vitali Był z Białorusi
  • Marcin Jędrysiak z Polski.

Laureaci odebrali wyróżnienia z rąk: m.in. prof. dr hab. dr h.c. Dariusz Szpopera –  Dyrektora Instytutu Prawa i Admnistracji UP i jednocześnie gospodarza spotkania, Jana Malickiego – Dyrektora Studium Europy Wschodniej UW oraz prof. Egidijusa Aleksandravičiusa – wybitnego historyka Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie.

Wśród gości znaleźli się również przedstawiciele Ambasady Republiki Litewskiej w Rzeczypospolitej Polskiej w osobie Pana Eduarda Mazula – II Sekretarza oraz Instytutu Wielkiego Księstwa Litewskiego w Kownie, na czele z Dyrektorem Rustisem  Kamuntavićiusem.

Nagroda im. Juliusza Bardacha została powołana w 2011 r. po śmierci Profesora przez Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego w Kownie dla nagradzania prac, poświęconych tradycji Wielkiego Księstwa Litewskiego – państwowych, prawnych i kulturowych oraz idei Wielkiego Księstwa Litewskiego, zwłaszcza w XIX – XX wieku. Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego powstał w Kownie w 2009 r. dla badań nad ideą i tradycją Wielkiego Księstwa Litewskiego na Litwie, Białorusi, Ukrainie i Polsce.

Patron prof. Juliusz Bardach (ur. 1914, Odessa – zm. 2010, Warszawa), absolwent Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie 1939, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, historyk państwa i prawa, wybitny badacz dziejów Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów.