Nagroda im. Juliusza Bardacha dla badaczy historii i dziedzictwa Wielkiego Księstwa Litewskiego

22-06-22 Promocja 0 comment

W dniu 18 czerwca 2022 r. na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie, odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Juliusza Bardacha za najlepsze dysertacje doktorskie. Uroczystość otworzył Rektor Uniwersytetu.

Pierwszą Nagrodę otrzymał Oskar Jakub Kanecki ze Słupska, drugą – Pavel Bulaty z Mińska, trzecią – Mindaugas Norkevicius z Kowna.

Po uroczystości wykład nt. Idei Krajowej wygłosił prof. dr hab. Dariusz Szpoper z  Akademii Pomorskiej w Słupsku. W uroczystości wzięli udział założyciele Instytutu WXL oraz członkowie Rady Naukowej.

Juliusz Bardach (1914-2010) był wybitnym badaczem Wielkiego Księstwa Litewskiego ze szczególnym uwzględnieniem jego tradycji prawnych, kulturowych i politycznych. Nagroda jest przyznawana za najlepsze prace doktorskie, analizujące zagadnienia kultury, prawa oraz państwowości WXL, lub jego spuściznę, albo dotyczące historii, polityki, prawa i kultury przynajmniej dwóch państw z terytorium byłego WXL – Białorusi, Litwy, Polski i Ukrainy.

Nagroda im. J. Bardacha została założona przez Instytut Wielkiego Księstwa Litewskiego i przyznawana jest co dwa lata.

Strona Instytutu Wielkiego Księstwa Litewskiego: https://www.ldki.lt/pl/