Profesorowie Igor Cependa i Stanisław Stępień uhonorowani Nagrodą „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia.

28-11-23 Promocja 0 comment

Uroczysta gala z udziałem wybitnych postaci świata polityki, mediów i dyplomacji odbyła się 27 listopada,  tradycyjnie w gmachu Biblioteki Narodowej.

Profesor Igor Cependa jest rektorem Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka w Iwano-Frankiwsku, wielkim przyjacielem Polski, w swojej pracy naukowej skupionym na tematyce relacji ukraińsko-polskich. W latach 1996–1999 był sekretarzem ambasady Ukrainy w Polsce. Profesor Stanisław Stępień jest dyrektorem Południowo-Wschodniego Instytutu Naukowego w Przemyślu i wykładowcą w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu. Jego zainteresowania badawcze to m.in. stosunki polsko-ukraińskie w XIX i XX w., mniejszości narodowe w Polsce i na świecie, dzieje Kościoła greckokatolickiego, dzieje kultury na Kresach Wschodnich. Zarówno prof. Igor Cependa jak i  prof. Stanisław Stępień są bliskimi współpracownikami Studium Europy Wschodniej UW.

Jak podkreślił w uzasadnieniu kapituły, redaktor Bogusław Chrabota: w tym roku wyróżniamy dwóch wybitnych naukowców i społeczników, orędowników polsko-ukraińskich spraw i braterskich relacji między obu narodami.

Laudację na cześć Laureatów wygłosił Jan Malicki- dyrektor SEW UW, laureat Nagrody w 2013 roku oraz członek Kapituły, który wyraził głębokie przekonanie o niezłomności Nagrodzonych, w budowaniu trwałych relacji polsko-ukraińskich:  Dobrze, że są tacy ludzie, jak nasi wybitni Laureaci Nagrody 2023 (…) Stanowią przy tym znakomity przykład osób o takim samym trybie myślenia: prof. Stanisław Stępień uważa, że stosunki Polaków z Ukraińcami i Polski z Ukrainą, winny być jak najlepsze, ponieważ jest to niezbędne dla bezpiecznego bytu i rozwoju Polski! Prof. Igor Cependa równocześnie uważa, że stosunki Ukraińców z Polakami i Ukrainy z Polską, winny być jak najlepsze, ponieważ jest to niezbędne dla bezpiecznego bytu i rozwoju Ukrainy.

Nagrodę im. Jerzego Giedroycia redakcja Rzeczpospolitej ustanowiła w 2001 roku, w pierwszą rocznicę śmierci wielkiego patrioty, znakomitego redaktora, wizjonera, polityka, twórcy „Kultury” i Instytutu Literackiego w Paryżu. Wyróżnienie mogą otrzymać osoby i instytucje, które w swej działalności kierują się zasadami wyznawanymi przez Jerzego Giedroycia, które cechuje bezinteresowna troska o sprawy publiczne, umacnianie pozycji Polski w Europie oraz kultywowanie dobrych stosunków z narodami Europy Środkowo-Wschodniej. (DIP).

Studium Europy Wschodniej UW jest Patronem Nagrody.

Zaproszenie na relację z Gali: