Spotkanie węgierskiego ministra ze studentami SEW

19-05-17 Promocja 0 comment

BalogzoltanW dniu 19.05.2017 w Sali Pałacu Kazimierzowskiego odbyło się spotkanie Ministra ds. Zasobów Ludzkich Węgier, pana Zoltán Balog  ze studentami Studium Europy Wschodniej UW. Temat spotkania, „Europe`s future – our future” poruszał szeroko rozumianą tematykę społeczno – polityczną na Węgrzech i w Unii Europejskiej.

Swoje wystąpienie Minister rozpoczął od nawiązania do chrześcijańskich korzeni współczesnych Węgier, jak i Polski. Minister Balog zwrócił uwagę na mającą kilkusetletnią tradycję przyjaźń polsko – węgierską opartą na wartościach, od których coraz częściej odchodzi się w zachodniej części Europy. Minister zwracał również uwagę na podobieństwa w doświadczaniu utraty suwerenności przez Węgrów i Polaków.

Rodzina, wiara, wsparcie potrzebujących współobywateli to tylko niektóre z wartości, które stanowią podstawy tożsamości Węgrów. Minister powoływał się na odnoszące doskonałe wyniki węgierskie programy socjalne – wspierające rodziny, zmniejszające poziom bezrobocia i ubóstwa, które w jego mniemaniu powinny być wzorcem dla innych krajów europejskich. Zapytany, czemu Węgry, mimo oparcia się na chrześcijańskich wartościach, nie chcą angażować się w pomoc syryjskim uchodźcom, Balog wskazywał na problem węgierskich Romów, którzy jako obywatele Węgier, mają pierwszeństwo do uzyskania wsparcia od rządu. Balog zwracał również uwagę na przeszłość swojego kraju, który wiele ucierpiał z rąk Imperium Osmańskiego.