Uroczystości 80. rocznicy śmierci św. Grzegorza Peradze z udziałem Dawida Kolbai

25-11-22 Promocja 0 comment

W dniach 19-20 listopada 2022 roku w paryskim Pałacu Monako odbyła się konferencja poświęcona św. Grzegorzowi Peradze.


W zabytkowej siedzibie Ambasady RP w Paryżu, Pałacu Monako odbyły się dwudniowe uroczyste obchody 80. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Grzegorza Péradzé, świętego męczennika prawosławnego, zamordowanego w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym 6 grudnia 1942 r.

Jednym z organizatorów było Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, które reprezentował Doktor Dawid Kolbaia.

W imieniu Studium Europy Wschodniej UW i dr Dawida Kolbai chcemy wyrazić wdzięczność Panu Ambasadorowi RP w Paryżu Jego Ekscelencji Janowi Emerykowi Rościszewskiemu, Pełnomocnego Ambasadorowi Gruzji we Francji Panu Gocha Javakhishvili, Prezesowi Gruzińskiego Towarzystwa Historycznego, Panu Otarowi Zurabiszwili, Zwierzchnikowi Gruzińskiego Kościoła św. Nino w Paryżu ojcu Archil Davrishashvili, Zwierzchnikowi Kaplicy św. Grzegorza księdzu Henrykowi Paprockiemu, przewodniczącej chóru „Georgian Harmony” Nanie Feradze, a także Panu Irakli Peradze, Dyrektorowi Wytwórni Win Peradze – „Peradzebi Wine”.


Grzegorz Peradze urodził się 13 września 1899 r. w Bakurciche, w prowincji Kaheti w Gruzji, w rodzinie duchownego prawosławnego. Po studiach teologicznych w Gruzji i Rosji kształcił się też na wydziale filologicznym uniwersytetu w Tbilisi. W 1921 władze Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego wysłały go na studia teologiczne do Berlina, gdzie uzyskał tytuł magistra teologii, a w 1926 r. w Bonn obronił doktorat z filozofii.

W 1931 r. w Paryżu Grzegorz Peradze złożył śluby zakonne i przyjął święcenia kapłańskie. Marzył o tym, żeby być wykładowcą w szkole teologicznej. Pragnienie urzeczywistniło się w 1933 r., gdy metropolita Dionizy zaprosił go do Warszawy, proponując mu stanowisko zastępcy profesora patrologii i zastępcy kierownika seminarium patrystycznego w Studium Teologii Prawosławnej Uniwersytetu Warszawskiego. W styczniu 1934 r. w greckiej katedrze św. Sofii w Londynie o. Grzegorz otrzymał godność archimandryty.

Odbył wiele podróży naukowych, m.in. do Ziemi Świętej, Syrii, Grecji, Bułgarii, Rumunii, Austrii, Włoch. Także po wybuchu wojny prowadził badania naukowe. W sumie pozostawił po sobie ponad 70 prac, głównie z dziedziny patrologii.

5 maja 1942 r. został aresztowany z nieznanych przyczyn przez gestapo i zesłany do obozu Auschwitz, gdzie zginął 6 grudnia 1942 r. Informacja o jego śmierci pojawiła się w materiałach Biura Informacji Komendy Głównej AK.