VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa Białoruska Droga do Niepodległości

19-11-21 Promocja 0 comment

 

 

VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa Białoruska Droga do Niepodległości – w 30 rocznicę niepodległości Republiki Białoruś odbędzie się w dniach 26 – 27 listopada.
Konferencja poświęconа jest pamięci Uładzimira Lachouskiego (1964 – 2021).

Z powodu pandemii konferencja odbędzie się w trybie online za pośrednictwem platformy Google Meet.

Wystąpienia naukowców zaplanowane są w dwóch panelach: „Droga Białorusi do Niepodległości” oraz „Rodowód państwowości białoruskiej: pamięć i język”. Podczas konferencji, oprócz wystąpień panelistów, odbędzie się też okrągły stół “Aktualne problemy historii symboliki narodowej i państwowej Białorusi”.
Można dołączyć do konferencji poprzez link rejestracyjny.

Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji.

Uładzimir Lachouski (Włodzimierz Lachowski) pracował naukowo w Instytucie Historii Narodowej Akademii Nauk Białorusi, był również członkiem rady naukowej Narodowego Muzeum Historii i Kultury Białorusi. Uczestniczył w organizacji wystaw historycznych poświęconych 75-leciu założenia Muzeum Białoruskiego im. Łuckiewicza w Wilnie, a także działalności emigracji białoruskiej i rosyjskiej w Czechosłowacji w latach 1921-1938. Jako konsultant programów historycznych współpracował z telewizją “Belsat”. Był laureatem nagrody im. Lwa Sapiehy.