Wykład Ákosa Engelmayera – uczestnika Powstania Węgierskiego w 1956 r. oraz byłego ambasadora Węgier w Polsce i Jánosa Tischlera – dyrektora Instytutu Węgierskiego w Warszawie dla studentów SEW

07-05-19 Promocja 0 comment

26 kwietnia 2019 r. studenci drugiego roku studiów licencjackich mieli możliwość wysłuchania wykładu obecnie urzędującego dyrektora Instytutu Węgierskiego w Warszawie p. Jánosa Tischlera oraz  uczestnika Węgierskiego Powstania w 1956 r. i pierwszego niekomunistycznego ambasadora Węgier w Polsce p. Ákosa Engelmayera, poświęconego temu wydarzeniu. Prelegenci już po raz piąty przyjęli zaproszenie dr Ireny Bilińskiej na spotkanie ze studentami,  połączone z prezentacją zdjęć i dokumentów źródłowych, dotyczących węgierskich oraz polskich wydarzeń 1956 roku, jak i solidarności Polaków z Węgrami w tamtym okresie. Ambasador Ákos Engelmayer przedstawił własne wspomnienia związene z okresem stalinowskim na Węgrzech, z czasem powstania oraz ze swoją późniejszą emigracją do Polski.

Każde spotkanie ambasadora Ákosa Engelmayera oraz dyrektora Jánosa Tischlera stanowi znaczące poszerzenie wiedzy studentów nie tylko w obszarze historii, ale również w zakresie pamięci regionu Europy Środkowej.

Irena Bilińska