Wykład inauguracyjny cyklu “Colloquia Warszawsko-Wileńskie”

17-01-22 Promocja 0 comment

W dniu 14 stycznia w Wilnie w Pałacu Książąt Litewskich odbył się wykład inaugurujący nową inicjatywę Studium Europy Wschodniej – “Colloquia Warszawsko-Wileńskie”.
Pierwszy wykład pt. „Rzeczpospolita Obojga Narodów od 3 Maja 1791 r. do 23 lipca 1792 r. Próba bilansu” wygłosił prof. Richard Butterwick-Pawlikowski, jeden z czołowych specjalistów od dziejów Rzeczypospolitej w XVIII wieku.

Prof. Butterwick-Pawlikowski studiował w Cambridge, doktoryzował się w Oksfordzie, potem wykładał historię na Queen’s University Belfast, a w 2005 przeniósł się do School of Slavonic and East European Studies na University College London. W latach 2014-2020 był szefem katedry Cywilizacji Europejskiej w Kolegium Europejskim w Natolinie. Habilitował się w Instytucie Historii PAN w 2016 r. W tym samym roku został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Działa m.in. w Radzie Polskiego Słownika Biograficznego oraz w komitecie British-Lithuanian Society.

Słowo powitalne dla słuchaczy pierwszego wykładu wygłosili: prof. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė (zastępczyni dyrektora Pałacu Książąt ds. kultury i nauki), Ambasador RP w Republice Litewskiej Urszula Doroszewska, dyrektor Studium Europy Wschodniej Jan Malicki.

W swoim słowie powitalnym Jan Malicki m.in. oficjalnie poinformował o otwarciu stacji Studium w Wilnie. Jest to już szósta placówka zagraniczna naszej instytucji. Jej koordynatorem został doc dr Andrzej Pukszto.

Przed i po wykładzie goście mieli okazji zwiedzić wystawę “O dobro Ojczyzny. Litwa i Polska w epoce Konstytucji 3 Maja”.

Zapraszamy też do obejrzenia reportażu TVP Wilno o wydarzeniu.

Cykl wykładów, które będą się odbywały co miesiąc, jest objęty Patronatem Honorowym Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Elżbiety Witek oraz Marszałek Seimasu Republiki Litewskiej Viktoriji Čmilytė-Nielsen.