XV Polsko-Ukraińskie Spotkanie w Jaremczu

23-09-22 Promocja 0 comment

W dniach 22-25 września zgodnie z tradycją odbyła się XV Polsko-Ukraińskie Spotkania w Jaremczu.

Tematem tegorocznej jubileuszowej konferencji będzie „Ukraina i Rzeczpospolita Polska w kontekście krytycznej turbulencji globalnej: nowe wyzwania, zagrożenia i szanse”.

To jedyne regularne forum naukowe, które od 15 lat gromadzi w celu wymiany zdań znanych polskich i ukraińskich ekspertów, dyplomatów i naukowców.

Organizatorami są Podkarpacki Uniwersytet im. Wasyla Stefanyka, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Badań Politycznych i Etnonarodowych im. Iwana Kurasa NAN Ukrainy, Przedstawicielstwo „Polska Akademia Nauk” w Kijowie, Grupa Medialna „Kurier Galicyjski”, Fundacja Wolność i Demokracja, Instytut Polski w Kijowe. W obradach uczestniczą naukowcy, eksperci stosunków międzynarodowych, dyplomaci, dziennikarze.

W pierwszym panelu pt. „Humanitarny wymiar współpracy Ukrainy i RP w nowych realiach geopolitycznych”, który poprowadził prezes rzeszowskiego oddziału SDP i redaktor naczelny „Forum Dziennikarzy” Andrzej Klimczak, uczestniczyli dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Robert Czyżewski, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, polski politolog Andrzej Szeptycki, historycy ukraińscy Oksana Kaliszczuk, Mykoła Kuczerepa i Mykoła Łytwyn. W drugiej części spotkania odbyło się wręczenie tytułu doktora honoris causa Podkarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka profesorowi Bohdanowi Hudiowi z Narodowego Uniwersytetu im. Iwana Franki we Lwowie.

Na początku uczestników powitali: rektor Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka prof. dr hab. Igor Cependa, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki, doradca Kancelarii Prezydenta Ukrainy, dyrektor Instytutu Studiów Politycznych i Etno-Narodowych im. I. Kurasa Narodowej Akademii Nauk Ukrainy Oleg Rafalskyi, Konsul Generalny Konsulatu RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, Konsul Generalny Konsulatu Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowski, Dyrektor Centrum Projektów Europejskich Leszek Buler, Dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie Robert Czyżewski, p.o. dyrektor Przedstawicielstwa PAN w Kijowie Mateusz Białas, wiceszef Fundacji „Wolność i Demokracja” Maciej Dancewicz, redaktor tygodnika „Kurier Galicjan” Konstanty Czawaga.

“Зараз, як ніколи, Україна і Польща є разом. Ми об’єднали всі зусилля – політичні, економічні, інтелектуальні, міжкультурні для того, щоби протистояти російській агресії, – заявив Ігор Цепенда. – Наші зустрічі – це підтвердження того, що нам вдалося протягом цих років об’єднати велику кількість дослідників українсько-польських відносин, які дійсно докладали чимало зусиль, аби ідеї, думки, експертизи щодо того, що нас об’єднує, донести до урядів наших країн. І тепер вони успішно реалізуються”. Ihor Cependa

„Ми тут тому, щоб показати, що ми з вами, ми приїхали великою польською делегацією, аби потиснути вам руки”. Jan Malicki

I dzień, 22 września (czwartek)

I panel, „Humanitarny wymiar współpracy Ukrainy i RP w nowych realiach geopolitycznych”

Moderator: Andrzej Klimczak

Paneliści: Robert Czyżewski, Piotr Pilch, Andrzej Szeptycki, Oksana Kaliszczuk, Mykoła Kuczerepa, Mykoła Łytwyn.

II dzień, 23 września (piątek)

II panel, „Transformacja porządku światowego w wyniku zakrojonej na szeroką skalę wojny rosyjsko-ukraińskiej. Miejsce Ukrainy i RP na nowej geopolitycznej mapie świata”.

Moderator: Ewgen Mahda

Paneliści: Wiaczesław Wojnarowskij, Markian Malskij, Jacek Kluczkowski, Jacek Regina-Zacharski

Panel III, „Wyniki dialogu dwustronnego w trzydziestą rocznicę podpisania Umowy między Rzeczypospolita Polską a Ukrainą o dobrym sąsiedztwie, przyjaznych stosunkach i współpracy”.

Moderator: Ihor Hurak

Paneliści: Jurij Maciejewskij, Ludmiła Strilczuk, Antoni Kamiński, Grzegorz Motyka.

Prezentacje:

Bohdan Gud, „Od unii lubelskiej do umowy warszawskiej. Trzy eseje o historii polsko-ukraińskiej”.

Anatoliy Zymin, Raport „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce, Czechach i Rumunii”.

Ludmiła Strilczuk, Julia Pasicznyk, „Prezydencki wybór współczesnych stosunków polsko-ukraińskich”.

Łukasz Adamski, „Polska i Polacy w oczach Ukraińców”.

Mykoła Łytwyn, „Za wolność. Ukraińsko-polski dialog oraz próby porozumienia”.

Panel IV, „Pogłębienie współpracy politycznej i militarnej między Rzeczypospolitą Polską a Ukrainą w kontekście zakrojonej na szeroką skalę agresji rosji na państwo ukraińskie”.

Moderator: Tadeusz Krząstek

Paneliści: Łukasz Adamski, Walenty Baluk, Agnieszka Legucka, Marcin Strzelec, Bohdan Hud, Mykoła Doroszenko, Hryhoryj Perepelycia.

XV Polsko-Ukraińskie Spotkanie w Jaremczu potrwa do 25 września.