XX Konsorcjum Uniwersytetów Ukraińskich i Uniwersytetu Warszawskiego

17-05-19 Promocja 0 comment

W dniach 15-16 maja 2019 w Tarnopolu (Тернопіль, Ternopil) odbyło się jubileuszowe, dwudzieste posiedzenie Konsorcjum Uniwersytetów Ukraińskich i Uniwersytetu Warszawskiego. W posiedzeniu, zorganizowanym przez Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Wołodymyra Hnatiuka (TNPU) udział wzięli przedstawiciele wszystkich, zrzeszonych w projekcie uczelni a także goście specjalni.

Stronę polską reprezentowali: była rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, dyrektor Studium Europy Wschodniej Jan Malicki oraz profesor Grzegorz Motyka.

Nim rozpoczęło się posiedzenie Konsorcjum, członkowie delegacji zaproszeni zostali do uczestnictwa w spotkaniu ze studentami w ramach organizowanego przez TNPU Klubu Ludzi Sukcesu. Podczas spotkania, moderowanego przez rektora TNPU, dyr Malicki opowiadał o swojej „recepcie” na sukces, latach studenckich i powodach zainteresowania Ukrainą. Prof. Chałasińska-Macukow mówiła o trudach kierowania największą uczelnią w kraju, przedstawiła również historię Studium Europy Wschodniej widzianą oczami rektora. Prof. Motyka w swoim wystąpieniu zwracał uwagę na znaczenie ciężkiej pracy w budowaniu kariery naukowca, pokorze i wyzwaniach, z którymi mierzyć się musi każdy badacz. Na zakończenie, dyr Malicki odebrał z rąk rektora TNPU legitymację członka honorowego Ternopilskiego Uniwersytetu.

Posiedzenie Konsorcjum, któremu przewodniczył rektor TNPU, Bohdan Buyak rozpoczęli dyr Malicki i prof. Bohdan Prah z Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie. Następnie rektor Buyak przedstawił zgromadzonym historię Ternopilskiego Uniwersytetu, jego misję, ofertę dydaktyczną, realizowane projekty, współpracę międzynarodową (ze szczególnym uwzględnieniem polskich uczelni) i plany na przyszłość. W kolejnym wystąpieniu prof. Chałasińska-Macukow omówił kwestie związane z funkcjonowaniem Uniwersytetu Warszawskiego na przykładzie Wydziału Fizyki UW. Pierwsza część posiedzenia zakończyła się szczegółowym omówieniem projektów Studium Europy Wschodniej przeznaczonych dla obcokrajowców.

Druga część posiedzenia odbyła się na zamku w Zbarażu, gdzie omówione zostały m.in. projekty związane z Obserwatorium na górze Pop Iwan, będącym w budowie centrum spotkań młodzieży akademickiej w Mikuliczynie oraz Collegium Carpathicum. Podjęto również decyzję, by kolejne posiedzenie Konsorcjum odbyło się w Żytomierzu.

Drugiego dnia odbyła się krótka konferencja poświęcona 15-leciu członkostwa Polski w UE – „Perspektywy współpracy polsko-ukraińskiej”, zorganizowana przy współpracy Konsulatu Generalnego RP w Łucku.

/Dziękujemy Narodowemu Uniwersytetowi Pedagogicznemu im. Wołodymyra Hnatiuka za udostępnienie cześci zdjęć./