Miloš Zeman z tygodniową oficjalną wizytą w Rosji – sukcesy i wpadki

30-11-17 Promocja 0 comment

Prezydent Republiki Czeskiej Miloš Zeman rozpoczął oficjalną wizytę  w Rosji  od spotkania z Władimirem Putinem w  Soczi. Rozmowa dotyczyła przede wszystkim współpracy gospodarczej. Gospodarz nie omieszkał przy tym pochwalić swojego gościa za to, że ten, pomimo trudnych okoliczności, dba o pogłębianie relacji czesko-rosyjskich, ze szczególnym uwzględnieniem stosunków gospodarczych. Prezydent Putin oświadczył, że należy dyskutować o wymianie kulturalnej i o rosnącym w Czechach zainteresowaniu nauką języka rosyjskiego. Ucieszyłaby go także wymiana zespołów teatralnych .

Zeman z kolei wyraził ubolewanie, że „z powodów technicznych, nie zaś ideologicznych” nie udało mu się przywieźć z sobą do Rosji czaszki św. Ludmiły, czczonej także przez rosyjskie prawosławie. Początkowo czaszka miała być wystawiona w jednej z moskiewskich cerkwi. (św Ludmiła Czeska, męczennica czczona przez kościół katolicki i prawosławny, żyła na przełomie IX i X w)

Rosyjskie media pisały, iż jednym z najważniejszych tematów wizyty czeskiego prezydenta są antyrosyjskie sankcje wprowadzone po aneksji Krymu, których przeciwnikiem był od początku Milos Zeman. W niektórych komentarzach można było nawet przeczytać, że jest on najbardziej prorosyjskim politykiem w Europie. Rosyjska sekcja Radia Swoboda cytowała politologa Iwana Preobrażenskiego, który podkreślił, że rola polityczna Miloša Zemana jest bardzo ograniczona: „Zeman wyraża opinie, których nie  wygłosiłby  żaden inny polityk europejski. Stara się o takie rozwiązanie kwestii Krymu, jakie  najbardziej odpowiadałoby Rosji. Na Kremlu bardzo dobrze wiedzą , że czeski prezydent nie odgrywa w swoim kraju znaczącej roli, ponieważ Czechy są republiką parlamentarną” i dodał: „Zeman nie decyduje, a więc nie ponosi odpowiedzialności za swoje słowa. Dlatego może mówić  cokolwiek i w tym sensie jest teraz dla Kremla bardzo wygodny”.

Na samym początku wizyty czeskiego prezydenta w Rosji  na internetowej stronie rosyjskiej telewizji wojskowej Zwiezda ukazał się  artykuł  dowodzący, że okupacja Czechosłowacji z roku 1968 zapobiegła zamachowi stanu w tym kraju i wobec tego Czesi powinni być wdzięczni Związkowi Sowieckiemu: „Wejście wojsk do Czechosłowacji nie pozwoliło Zachodowi zrealizować planu przeprowadzenia aksamitnych rewolucji i, za zgodą wszystkich państw Układu Warszawskiego, zapewniło pokój na ponad 20 lat ”, pisze we wspomnianym artykule Leonid Maslowskij.

Artykuł zbulwersował czeską opinię publiczną, prasę i samego Zemana. Kopię artykułu Zeman przyniósł na oficjalne spotkanie z rosyjskim premierem Dmitrijem Miedwiediewem i poprosił go o potwierdzenie, że teza artykułu nie jest oficjalnym stanowiskiem Rosji. W odpowiedzi usłyszał, że rosyjskie władze nie ingerują w pracę dziennikarzy a sam tekst jest osobistym poglądem autora, zaś artykuł nie odzwierciedla oficjalnego stanowiska Rosji. Artykuł został ze stron, należącej do MON telewizji, usunięty.

Podczas swojej wizyty prezydent Zeman uczestniczył w Moskwie w inauguracji czesko-rosyjskiego forum biznesowego, na które przybyło do Rosji 140 przedstawicieli czeskich firm – była to najliczniejsza delegacja przedsiębiorców w historii Republiki Czeskiej.

Kolejnym punktem programu oficjalnej wizyty było spotkanie czeskiego prezydenta  z Michaiłem Gorbaczowem, do którego nie doszło w Pradze w zeszłym roku z powodu poroblemów zdrowotnych byłego sowieckiego przywódcy. Wysłał on wówczas tylko nagranie video, w którym mówił o gwałtownym pogorszeniu relacji pomiędzy Rosją i Zachodem i o tym, jak  wielką szkodą jest fakt, iż latami budowane kontakty gospodarcze zostały przerwane, a w miejscu dialogu pojawiły się sankcje.

Źródło: Ceskatelevize