Uzbekistan centrum pomocy humanitarnej dla Afganistanu

01-09-21 Promocja 0 comment

Uzbekistan oświadczył, że jest gotów udostępnić przestrzeń logistyczną znajdującą się na granicy z Afganistanem, aby wspomóc międzynarodowe wysiłki w dostarczaniu pomocy humanitarnej sąsiadowi. Agencja informacyjna RIA Novosti powołując się na rzecznika administracji miasta Termezie podała, że obecnie trwają negocjacje z organizacjami humanitarnymi z ONZ i UniiEuropejskiej w sprawie przesyłania dostaw przez Termez Cargo Center.

Terminal logistyczny o powierzchni 400 000 metrów kwadratowych, który znajduje się 2 kilometry od jedynego przejścia lądowego między dwoma krajami, został otwarty w 2016 roku i miał ułatwić handel między Uzbekistanem a Afganistanem. Centrum może pomieścić do 300 ciężarówek. Jest również połączone z siecią kolejową biegnącą z Uzbekistanu do Afganistanu.

Terhi Hakala, nowo mianowana specjalna przedstawicielka UE na Azję Środkową, odwiedziła Termez pod koniec sierpnia i zapoznała się z możliwościami tamtejszego centrum logistycznego. Rodzaj pomocy humanitarnej, która ma zostać w ten sposób dostarczona,  według władz miasta, wciąż jest przedmiotem dyskusji.

Sytuacji w Afganistanie zdominowała  prasowe nagłówki – zwłaszcza po śmiertelnych zamachach bombowych na lotnisku w Kabulu, do jakich doszło 26 sierpnia, tymczasem zbliżający się kryzys wywołany brakiem żywności może przynieść kolejną tragedię. Ludność Afganistanu czeka tej zimy katastrofa humanitarna, chyba że międzynarodowa społeczność uzna pomoc Afgańczykom za priorytet – powiedziała Anthea Webb, zastępczyni regionalnego dyrektora Światowego Programu Żywnościowego (WFP) na Azję i Pacyfik, podczas briefingu z 24 sierpnia.

Według szacunków WFP, połączenie suszy, pandemii koronawirusa i trwających niepokojów grozi głodem 14 milionom ludzi, w tym 2-u milionom dzieci. Jak wyjaśniła Webb, o tej porze roku Afganistan zwykle zaczyna gromadzić zapasy żywności na trudne miesiące zimowe. Zostaje bardzo mało czasu, aby uzyskać niezbędne fundusze od darczyńców i zdobyć żywność, zanim górskie przełęcze zablokuje śnieg.

Kraje Azji Środkowej mogą odegrać ogromną rolę w łagodzeniu nadchodzącego kryzysu. Brytyjski TheGuardian na początku tego tygodnia cytował Andrew Pattersona, zastępcę dyrektora krajowego WFP w Afganistanie, który powiedział, że jego organizacja 50% dostaw żywności już dostarcza przez Uzbekistan.

27 sierpnia uzbecki prezydent Szawkat Mirzijojew poparł rząd w sprawie zwiększenia pomocy humanitarnej dla Afganistanu. Jednym ze sposobów było ponowne otwarcie Mostu Przyjaźni łączącego oba kraje.

Tymczasem Ministerstwo Spraw Zagranicznych Turkmenistanu poinformowało 18 sierpnia czyli zaledwie kilka dni po przejęciu przez talibów  kontroli nad całym krajem, że połączenia autostradowe i kolejowe z Afganistanem pozostały otwarte.

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium